Adaçayı Faydaları Nelerdir? Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

0
152

Adaçayı çok eski zamanlardan bu yana ishal, grip, sindirim ve ruh hastalığı için kullanılmış bir çaydır. Pek çok faydası olan adaçayı kolesterolü ve kan şekerini desteklemektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan antioksidan maddeler sayesinde beyin sağlığını korur ve alzheimera karşı koruyucudur.

Adaçayı iltihap giderici ve anti-bakteriyel bir yapıya sahiptir. Ağız, diş ve üst solunum yolu için kullanıma uygundur. Adaçayı çayı içerisinde bulunan polifenoller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapıya sahiptir ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Ada çayı K vitamini açısından oldukça zengindir. Yaprakları ilaç yapımında da kullanılmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Menopoz Semptomlarını Azaltır

Menopoz sırasında yaşanan hormonal dengesizliklerin sebebi östrojen eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Adaçayı içerisinde bulunan östrojen benzeri özelliklere sahip maddeler sayesinde  sıcak basmaları, aşırı terleme ve sinirliliği önlemede yardımcı olmaktadır.

adacayi

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Adaçayı yaprakları sayesinde adet düzensizlikleri, ağrılı adet dönemleri, adetten kesilme gibi sorunlara çözüm olacaktır.

Sindirim Sistemini Destekler

Yemek sonrasında oluşan hazımsızlık ve gaz şişkinliğini gidermek için de kullanılmaktadır. Ada çayının içerisinde bulunanan rosmarinik asit mide ve bağırsak spazmlarını engelleyerek ishal ve gastrit gibi sorunları çözmektedir. Yaprakları, bağırsaklarda oluşabilecek  iltihaplanma, enfeksiyon ve abdominal kolik sorununa karşı etkilidir.

Kolesterolü Düzenler

Adaçayı düzenli kullanım sonucunda kötü kolesterol olarak adlandırılan hastalığı engelleyerek iyi kolesterol seviyesine getirir.

Diyabeti Düzenler

Tip 2 diyabet hastalarında kandaki yüksek şeker düzeyini indirme etkisine sahiptir. Adaçayının yapraklarında bulunan kimyasallar sayesinde karaciğerde biriken glikoz salınımı düzenler ve böylece kan şekeri dağılımlarını önler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Kansere Karşı Korur

Yapılan araştırmalara göre adaçayının kolon kanserine karşı etkili olduğu gözlemlenmiştir. Adaçayının içerisnde bulunan karnosol, kuersetin ve rosmarinik asit maddeleri güçlü antioksidanlardır. Bu maddeler sayesinde kanser hücreleri baskılanır ve büyümesi engellenir. Pek çok kansere karşı etkilidir.

Bellek ve Alzheimera Karşı Korur

Adaçayı alzheimer ve bellek kaybı gibi belirtiler yaşayan kişilere önerilmektedir. Ayrıca öğrenme, hafıza ve bilgi işleme yeteneklerini geliştirmede yardımcıdır.

Depresyonu ve Stresi Azaltır

Adaçayı ayrıca antidepresan olarak da görev yapmaktadır. İçerisinde diosmetin, apigenin ve luteolinin gibi antioksidanlar yer aldığı için sakinleştirici, kaygı giderici, depresyon karşıtı ve stres engelleyici bir yapıdadır. Günde bir bardak içilen adaçayı üzerinizdeki negatifliği atmak için yeterli olacaktır.

Adaçayının Zararları Nelerdir?

Adaçayı her ne kadar oldukça faydalı bir içeriğe sahip olsa bile bazı durumlarda kullanılmaması gerekir. Özellikle hamilelerin, emziren annelerin ve 6 yaşından küçük çocukların, düşük kan şekerine sahip olanların, ameliyat öncesinde veya sonrasında, diyabet, sakinleştirici, alzheimer ve nöbet önleyici ilaçlar kullananların tüketmemesi gerekir.

Aynı zamanda yüksek doz kullanımında yan etkiler görülebilir. Bir gün içerisinde maksimum 3 fincan tüketilmelidir. Yüksek tansiyon ve düşük tansiyon hastası olanların günde 1 fincandan fazla tüketmemesi gerekir. Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyoz veya rahim fibroidleri gibi rahatsızlıklara sahip olanların İspanyol adaçayından başka türünü tüketmemelidir.

Adaçayı Nasıl Demlenir?

Yaklaşık olarak yarım veya bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş ince yapraklı adaçayı bir bardak suyun içerisine atılarak haşlanmaya bırakılır. Daha sonra üstü kapatılır ve kaynadıktan sonra on dakika kadar demlenmeye bırakılır. Eğer taze adaçayı kullanırsanız 4-5 dakika kadar demlenme yeterli olacaktır.

Adaçayı Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Pek çok bitki gibi kolaylıkla aktarlardan temin edilebilmektedir. Bununla beraber adaçayı çok tüketilen bir bitki olduğu için çoğu markette bulunmaktadır. Adaçayının pek çok türü bulunduğu için farklı fiyatlarda bulunmaktadır. Ancak ortalama olarak 100 gr adaçayı 8-10 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here