Adet Düzensizliği – Adet Gecikmesinin Nedenleri

0
280

Bildiğiniz üzere kadın bireylerde hormonların dengeli şekilde çalışmasının sonucunda her ay düzenli bir şekilde adet adı verilen eylem gerçekleşmektedir. Hormonların adet görmeye başladıktan sonraki birkaç yıl içerisinde belirli bir düzene sahip olmayabilir ve adet gecikmesi, düzensizliği görülebilir, bu normal karşılanmaktadır.

adet-gecikmesi-neden-olur

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Yukarıda bahsettiğimiz durum adetin döneminin sona ermeye yakınlaştığı “perimenopoz” ve “menopoz” dönemlerinden önce de geçerli olmaktadır. Menopoz olarak bilinen adet sonlanması son adet döneminden 12 ay sonra başlamaktadır.

Emzirme, menopoz, hamilelik gibi dönemlerde adet görmeme durumlarına tıp dilinde amenore adı verilmektedir.

Adet Görmek Nedir? Ne Anlama Geliyor?

Bir kadın için adet görmek; rahim içindeki dokunun kanama ile dökülmesi anlamına geliyor. Adet dönemleri 3 döneme ayrılabilir. Bu evreler şu şekildedir;

  • Birince evre yumurtanın seçilip 20 mm çapa ulaşana kadar büyüdüğü evre. (Foliküler Faz)
  • İkinci evre olgunlaşan yumurtanın ufak patlama halinde yumurtalıktan dışarı atıldığı evredir. (Ovulasyon Fazı)
  • Üçüncü evrede ise gebe kalınma durumu söz konusu ise embriyonun yerleşmesine kadar ki geçen sürede rahim içinin hazırlanması. (Sekretuar Faz)

Düzenli Adet Görmek İçin Nelere İhtiyaç Duyulur?

Bir kadın vücudunda adet görülebilmesi için birçok organ birlikte hareket etmektedir. Tüm organların ortak çalışmasıyla adet dönemi düzenli bir şekilde gerçekleşmektedir.

Beynimizin içerisinde bulunmakta olan hipotalamus bölgesi ve hipofiz bez, boyun bölgesinde yer alan tiroid bezi, böbrek üstü bezler, rahim, vajina, yumurtalıklar ve dış genital bölgede yer alan vulva organlarının sağlam ve işlek olması durumunda adet dönemi görülmektedir.

Yukarıda saydığımız organlar ve bölümlerin herhangi birinde işleyiş bakımından bozukluk, sorun veya vücudun acil sinyali vermiş olduğu hastalık, stres, açlık vb. durumlarda adet düzeninin bozulması görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hamileyken Adet Olunur mu?

adet-periyot

Adet Gecikmesi Nedir?

Adet düzensizliği veya adet gecikmesi, kadınların oldukça fazla yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Birçok nedenden ötürü kadınlığın temeli olan adet dönemi düzensizliği var olabilir.

Adet gecikmesi çeşitli rahatsızlıkların da habercisi olabilecek bir sorundur. Bu nedenle doğru tespit edilerek adet düzensizliğine yardımcı olacak müdahaleler yapılabilir.

Normal şartlar altında kadınlarda iki adet dönemi arasındaki vakit 21 gün – 35 gün aralığında değişir. Genel olarak 29-30 gün süren adet dönemi 35 günden uzun sürmesi halinde adet gecikmesi olarak adlandırılır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda adet gecikmesinin her dört kadından birinde olduğu gözlemlenmiştir ve çeşitli nedenlerden ötürü adet düzensizliğinin var olduğu söylenmektedir.

Adet Gecikmesinin Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesi kadınlarda birçok nedenden ötürü görülebilir. Bunlar bireyden bireye değişiklik gösterebilir. Bu başlık altında sizlere adet düzensizliği yaşıyan kadınların en sık karşılaştığı durumlar hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Stres: Kadınların yaşadığı adet düzensizliğinin en büyük nedenlerinden biri strestir. Stresli dönemler yaşayan kişilerde adet gecikmesi görülebilir. Bunun nedeni ise stres doğrudan beyin içerisinde yer alan hipotalamus bölgesine etki eder ve bu bölge de adet döneminin işleyişinde büyük rol oynar.

Yetersiz Vücut Ağırlığı: Adet düzensizliğine etki eden bir diğer neden ise bireyin düşük vücut ağırlığına sahip olmasıdır. Eğer ki kilonuz normal olması gereken kilonun %10 altında bir değerse vücudunuzun çalışma şekli değişmektedir ve bu durum da yumurtlama üzerine direkt olarak olumsuz etki eder. Otomatik olarak bu da adet gecikmesine yol açar.

adet-gecikmesi

Fazla Kilolar ve Obezite: Düşük kilonun yanı sıra fazla kilo ve obezite de adet düzensizliğine yol açan bir durumdur. Fazla kilo insanda hormonal değişikliklere neden olduğundan dolayı adet gecikmesine sebep olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Günü Hesaplama - Ne Zaman Adet Olurum?

Polikistik Over Sendromu: Yumurtalıklar üzerinde yer alan kistlerin erkek hormonlarını fazla salgılaması süreci adet gecikmesine yol açan bir olaydır. Bu durum ilaç tedavsiyle iyileşme gösterebilir.

Doğum Kontrol Hapları: Adet gecikmesini en sık yaşayan kişiler doğum kontrol hapı kullanan kadınlardır. En sık karşılaşılan neden budur. Doğum kontrol hapları yumurtalıklarınızın yumurta gelişimini ve bırakmasını engellediğinden dolayı adet düzensizliğine yol açabilir.

Kronik Hastalıklar: Kişinin bir yıldan fazla süren hastalığı veya ömür boyu sürecek olan kronik bir hastalığı varsa bu doğrudan adet düzensizliğine etki eden bir durumdur.

Erken Menopoz Dönemi: Menopoz dönemleri kadınlarda 45-55 yaş aralığında yaşanmaktadır. Eğer ki 40 yaş ve daha öncesinde bu döneme giriş yapılırsa yumurtaların sayısında azalma gösterir ve adet gecikmesine neden olmaktdır.

Tiroid Sorunları: Tiroid bezlerinin fonksiyonları kadın ve erkek için hayati önem taşır. Tiroid bezlerinin fazlasıyla aktif veya yetersiz çalışması durumu adet kanamalarnda gecikmeye ve adet düzensizliğine sebep olabilecek bir durumdur. Yaşanan tiroid sorunları genellikle ilaç tedavisi sayesinde giderilmektedir.

yukarıda verdiğimiz bilgiler genel olarak kadınların yaşadığı adet gecikmesi sorunlarında en sık karşılaşılan sorunlardır. Bunların dışındaki adet gecikmesi durumlarında doktor kontrolüne gitmeniz doğru olur ve tavsiye edilir.

Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapabiliriz?

Adet dönemleri belirli aralıklarda gerçekleşir ve genellikle kadınlarda düzenli bir adet dönemi görülür. Fakat düzensiz adet dönemleri olan veya düzenli adet olup belirli nedenlerden ötürü hemen adet olmak isteyen kadınların uygulayabileceği birkaç yöntem mevcut.

Sitemizde bu konu hakkında sizlere doğru ve bilgilendirici bir içerik hazırladık. Bu konu hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için ” Hemen Adet Olmak İçin Ne Yapılmalı ” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sitemizde kadınların adet dönemleriyle ilgili her konuda bilgiye ulaşabilir, adet dönemlerinde sancıları ve ağrıları azaltan bitki çayları, doğal bitki kürleri gibi birçok konuda bilgiyi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here