Adet Günü Hesaplama – Ne Zaman Adet Olurum?

0
231

Adet Nedir?

Bilimsel adı regl olan ve halk arasında adet olarak bilinen kadınların ayda bir kez yaşamış olduğu bir fizyolojik olaydır. Rahimin iç tarafında bulunan ve döllenme olmadığı zamanlarda yapışan tabaka damarlar sayesinde beslenmektedir. Gelişimini tamamlamış olan yumurta hücreleri de yerini yeni gelecek olan dokuya bırakmak için dökülme olayını başlatır. Bu süreçte de kadınlar bedenlerinden dışarıya kan atarlar.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

adet-nedir

Her kadının yaşadığı bu olaya da Adet denmektedir. Adet dönemleri her kadın için değişiklik gösterir ve belirli zamanlarda gerçekleşir. Bu yazımızda sizlere adet dönemini hesaplamayla ilgili detaylı bilgiler vereceğiz.

Adet Günü Nasıl Hesaplanır?

Adet gününü doğru hesaplayabilmek için en sağlıklı yöntem son 6 aylık adet düzenini takibe almanızdır. Bunu yaparak ilk olarak adet kanamanızın düzenli olup olmadığını öğrenecek aynı zamanda ise mevcut adet düzeninizi öğrenmiş olacaksınız.

Kadınların yaşadığı adet dönemi belirli tarihler arasında gerçekleşir. Normal bir adet süresi 21-35 gün arası sürmektedir. Bu süre 35 günden daha fazlaya çıkarsa buna adet gecikmesi denir ve normal bir durum değildir. Adet gecikmesiyle ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Peki adet gününüzü nasıl hesaplayacaksınız? Daha önce de belirttiğimiz gibi öncelikle adet düzeninizi bilmeniz gerekli.

  • Kendinizi 6 ay boyunca takibe alarak adet düzeninizi öğrenin.
  • Yaşadığınız ilk adet tarihini not alın.
  • İlk adet döneminiz bittikten sonraki ikinci adet döneminizin başlangıç tarihini de not alın ve iki adet dönemi arasındaki süreyi hesaplayın.

Örnek vermek gerekirse adetinizi takip etmeye başladığınızdan sonraki ilk adetiniz 1 Nisan 2019 olsun. İkinci adeti yaşadığınız tarihi de 30 nisan 2019 var sayalım. Eğer ki adetinizin düzenli şekilde gerçekleşiyorsa bir sonraki adet yaşayacağınız zaman 30 gün sonra olacaktır yani 30 Mayıs.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Düzensizliği - Adet Gecikmesinin Nedenleri

adet-hesaplama

Yukarıda verdiğimiz örnek ” Düzenli Adet ” olan kişiler için geçerlidir. Adet düzensizliğinizin olup olmadığını öğrenmek için 6 aylık bir adet takibi yapmanız doğru olacaktır.

ÖNEMLİ NOT: Adet döngüsünü hesaplarken ilk kanama başlangıcından sonraki kanama başlangıcına kadarki olan süreyi baz almalısınız. Hesaplamaya adet kanamasının bittiği zaman da başlamayın.

Yukarıdaki adet hesaplama bilgileri düzenli adet olan kişiler için geçerlidir. Peki adet düzensizliği olanlar ne yapmalı?

Adet Gecikmesi Nedir? Adet Düzensizliği Hakkında

Kadınlarda en sık rastlanan sorunlardan biri de adet gecikmesidir. Adet gecikmeleri birçok nedenden ötürü olabilmektedir.

Normal bir adet dönemi 21 – 35 gün arasında gerçekleşmektedir. Genel istatistiklere bakıldığında kadınların birçoğunun adet dönemleri 29-30 gün sürmektedir. 35 Gün ve üzeri sürmesi halinde bu olaya adet gecikmesi denir.

Adet gecikmesi kötü bir durum değildir fakat çeşitli sorunların da habercisi olma ihtimali yüksektir. Bu nedenle doğru kontrol edilerek doktor tavsiyesi almak yapılacak en iyi şeydir.

Adet düzensizliği olan biri adet gününü nasıl hesaplar? bu soru için sizlere bilgi vermek isterdik fakat maalesef düzensiz bir adet dönemine sahip kişiler de adet günü hesaplaması oldukça zordur. Tutarsız sonuçlar vereceğinden dolayı net bir hesaplama yapılamamaktadır.

Ne Zaman Adet Olurum?

Yukarıda sizlere bu sorunun cevabını kısaca anlatmıştık. Bu başlık altında adet döneminizi hesaplamak için yapmanız gerekenleri detaylıca anlatacağız.

Daha önce de belirttiğimiz gibi ne zaman adet olacağınızı doğru bir şekilde hesaplamak istiyorsanız. Minimum 5-6 aylık adet düzenini not almış olmalısınız. Peki bunu neden yapıyorsunuz?

Adet döneminin hesaplanması için adet düzeninizin belli olması gerekli. Eğer ki bu bilgiye sahip değilseniz ve adet düzensizliği sorununuz varsa hiçbir hesaplama size doğru sonucu vermez. Bu nedenle öncelikle adet düzeninizi öğrenmek için minimum 6 aylık adet dönemlerinizin başlangıcı ve bitişinin olduğu bir liste oluşturun.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

6 aylık dönemde oluşturmuş olduğunuz adet dönemleri listenizde düzen mevcut ise adet döneminizi hesaplamak çok kolaydır. Peki adet düzeni nedir?

Adet düzenine örnek vermek gerekirse 5 Mayıs da adetiniz başladı ve 30 Mayıs da diğer adet dönemi başladı. Bu demek oluyor ki 25 günde adet oluyorsunuz. Bu süre 6 ay boyunca aynı kalıyorsa eğer sizin adet döneminiz 25 gün sürüyor demektir ve bundan sonraki adet dönemlerinizi de bu şekilde hesaplayacaksınız.

Adet düzenimi öğrendim ne zaman adet olurum? Adet düzeninizi öğrenmişseniz ne zaman adet olacağınızı bilmek çok kolay.

Adet düzeninizin 30 gün olduğunu yaptığınız liste sayesinde öğrendiniz ve bir sonraki adet dönemini öğrenmek istiyorsunuz ne yapmalısınız?

En son adet olduğunuz günün üzerine 30 gün ekleyerek bir sonraki adet gününü öğrenebilirsiniz. 1 Nisan da adet olmuşsanız bir sonraki adet döneminizin 30 nisanda başlayacaktır.

İşte bu kadar kolay bir şekilde adet dönemlerinizi hesaplayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here