Adet Sancısına Ne İyi Gelir? Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

0
205

Her kadının yaşadığı adet dönemlerinde şiddetli sancı ve ağrılar söz konusu olabilir. Bu kadınların en çok yakındığı dönemlerden biridir. Adet dönemleri kimi zaman sorunsuz geçerken bazen bu dönem ağrılar ve sancılar nedeniyle işkence dönemine dönebiliyor. Peki adet sancılarına ne iyi gelir? adet ağrısını doğal yollarla nasıl geçirebiliriz?

Bu yazımızda sizlere adet sancısına iyi gelebilecek bazı tavsiyelerde bulunacak ve aynı zamanda evde yapabileceğiniz işlemlerden de bahsedeceğiz.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Adet Sancısı Nedir?

Bildiğiniz gibi adet kadınlarda ergenlik çağıyla birlikte başlayan bir dönemdir. Kadınlarda rahimden kan atılmasıyla gerçekleşen biyolojik olaya adet kanaması veya regl adı verilir.

Adet dönemlerinde kadınların en çok rahatsız olduğu durum adet sancılarıdır. Bu sancılar dayanılmaz ağrılara sebep olduğundan bu dönemin oldukça kötü geçmesine sebebiyet verir.

adet-agrisi-nedir

Adet zamanında karın ve rahim bölgesine yaşanan sancılara adet ağrısı denmektedir. Bu ağrılar kişiden kişiye değişebilir. Kimi kadın ağrısız bir adet dönemi geçirirken kimileri ise şiddetli sancılara maruz kalabilir.

Halk dilinde adet sancısı olarak bilinen durum tıp dilinde dismenore olarak adlandırılır. Adet ağrısı yaşayan kişilerde başka sorunlarında çıkması mümkün. Migren rahatsızlığı olan bir kadının baş ağrıları bu dönemde şiddetlenir.

Adet sancısı yaşayan birçok kişide yan etki olarak mide bulantısı, ishal, baş dönmesi, bel ağrısı gibi çeşitli rahatsızlıklarda görülmektedir.

Adet Sancısı Neden Oluyor?

Adet döneminde doku sistemi ve döllenmeyen yumurtalar rahim içerisinden dışarıya doğru atılmaktadır ve bu sırada rahim içerisinde kasılmalar ortaya çıkar. Bu kasılmalara yol açan şey ise Prostoglandin adı verilen rahim içerisinde üretilen kimyasallardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Düzensizliği - Adet Gecikmesinin Nedenleri

Rahimin kasıldığı süre boyunca buraya gelen kan akımıyla birlikte oksijen de azalmaktadır ve bu nedenle ağrılar oluşmaktadır. Bu ağrılan şiddetli olmaması durumunda pek korkulacak bir şey yoktur.

Adet ağrıları her kadında yaşanabilecek durumlardır. Ama bazı kadınlar bu adet ağrılarını oldukça şiddetli yaşayabilir. Adet sancısı şiddeti de kadından kadına değişebilir.

Adet Sancısına Ne İyi Gelir? (Evde)

Adet sancılarını şiddetli yaşayan kadınlar bu duruma çözüm aramaya başlar. Adet ağrılarının şiddetli yaşandığı dönemlerde kadınlar genellikle gününü evde geçirdiği için adet sancısına iyi gelen evde yapılabilecek şeyleri araştırırlar.

adet-sancisi-iyi-gelen-seyler

Peki adet sancısına ne iyi gelir? adet ağrısı için evde yapılabilecek doğal yöntemler nelerdir?

Sıcak Su Torbası

Adet ağrısı yaşadığınız dönemlerde karnınızın üstüne sıcak su torbası koymanız kan akışını rahatlatacağı için ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken sıcak su torbasının direkt olarak cildinize değmemesi. Sıcak su torbası uygulamasını kıyafetinizin üzerinde yaparsanız vücudunuzun hasar almasını engelleyebilirsiniz.

Bol Su Tüketimi

Adet dönemlerinde ağrılar dışında şişkinlik ve halsizlik de günlük hayatınızı etkileyebilecek durumlardır. Sindirim sisteminizi düzenlemek ve halsizliği gidermek için gün içerisinde bol bol su tüketmeniz gereklidir. Bu sayede gün içerisinde kaybettiğiniz sıvı miktarının yerini dolduracak ve daha güçlü hissetmenizi sağlayarak adet sancılarına karşı direnciniz dolaylı yoldan artacaktır.

adet-sancisi-cay

Yeşil Çay

Yeşil çay herkes tarafından bilinen ve doktorlar tarafından tavsiye edilen doğal bir antioksidandır. Adet ağrı ve sancılarına da iyi geldiği bilinen ve bu dönemlerde kullanılan Yeşil çay aynı zamanda iltihapları da gideren özelliğe sahip doğal bir destektir.

Basit Egzersiz Hareketleri

Gün içerisinde yapacağınız çok sert olmayan yumuşak esneme hareketleri veya basit egzersizler adet sancılarına iyi gelen şeylerden biridir. Hem ruhsal hemde fiziksel olarak bünyenizi rahatlatacak egzersiz hareketleri ile gün içerisinde adet sancılarınızın azalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda adet döneminizde günlük yapacağınız hafif yoga hareketleriyle bu dönemin daha az sancılı geçirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adet Olmak İçin Ne Yapmalı? Hemen Adet Olmak İçin Yöntemler

E Vitamini

Çeşitli kurumlar tarafından yapılan araştırmalara göre adet dönemlerinde şiddetli ağrılar çeken kadınların E vitamini takviyesi aldığında bu ağrıların yavaş yavaş azaldığı gözlemlenmiştir. Bu durumda doktorunuza veya eczaneye başvurarak düzenli ve doğru bir şekilde E vitamini takviye almanız adet döneminin daha az ağrıyla geçmesine yardımcı olabilir.

Kafeinden Uzak Dur!

Adet dönemlerinizde ağrıların azalması için yapmanız gereken ilk şey kafeinden uzak durmaktır. Çikolata, kahve, kola ve çayı ne kadar seviyorsanız sevin eğer ki adet dönemlerindeki ağrılarınızın şiddetli olmasını istemiyorsanız bu dönemlerde kafeinden uzak durmanız en iyi tercih olacaktır.


Bir önceki ” Adet Gecikmesinin Nedenleri ” başlıklı yazımızı okuyarak adet dönemlerinizin gecikmesiyle ilgili daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here