Anasonun Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
199

Anason, maydanozgiller ailesinin bir üyesidir. Ana vatanı ise Doğu Akdeniz bölgesidir. Genellikle Hindistan, Suriye, Meksika ve Çin’de yetişmektedir. Hindistan dünyadaki anason üretiminin %23.5’luk kısmını karşılamaktadır. Türkiye’de ise ortalama olarak %3 oranında anason yetiştirilmektedir.

Fiziksel olarak gövdesi dik, dilindir ve içi boş yapıdadır. Pek çok dalı bulunur ve tüylü bir yapıya sahiptir. Alt kısmındaki yaprakları uzun saplı, oval veya kalp şeklindedir. Meyveleri ise küçük, tüylü, üstü çizgili ve yeşilimsi sarı rengindedir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Anasonun Faydaları Nelerdir?

Anason uyarıcı etkileriyle bilinmektedir. Antiparaziter, antibakteriyel, antipiretik ve müshil özellikleriyle bu etkisini göstermektedir. Ayrıca epilepsi hastalarının tedavisinde kullanılmaktadır ve kas gevşetici özelliğe sahip olduğu bilinmektedir.

Yaraları İyileştirir

Anason antiseptik özelliğe sahip olan bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Mikropların yok edilmesinde ve yaraların sorunsuz bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır.

anason-faydalari

Ağrı Kesicidir

Anasonun en bilindik özelliklerinden bir tanesi ağrı kesici ve sakinleştirici yapıya sahip olmasıdır. Dolayısıyla ağrılara ve sinir sistemine iyi gelmektedir. Eski zamanlarda kramp, ağrı ve sancı gibi durumlarda anason tüketilmekteydi.

Tüm bunlarla beraber migren ağrılarını hafifletir, mental yorgunluğa iyi gelir ve uykuya dalmayı kolaylaştırır. Düzensiz uykuya sahip olanlar gönül rahatlığıyla anason tüketebilir.

Sindirime Yardımcı Olur

Özellikle hazımsızlık sorunu yaşayan kişilere önerilmektedir. Hazımsızlığı giderici bir etkiye sahiptir. Çünkü; metabolizmanın hızlı çalışmasını ve sindirimi kolaylaştırmayı sağlamaktadır. Özellikle ağır yemeklerden sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Bunların yanında iştahsızlık çekenlerin şikayetini azalttığı da bilinmektedir.

Bebeklerde kolay gaz çıkartıcı etkiye sahip olduğu bilinmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Labada (Evelik) Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Ağız Sağlığını Korur

Anason ağız yaralarına ve diş ağrılarına da iyi gelmektedir. Antiseptik bir yapıya sahip olduğu için ağız yaralarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlamaktadır. Bununla beraber ağızdaki bakteri oluşumunu engeller ve bu yüzden oluşabilecek ağız kokusunu önler.

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Adet düzensizliği yaşayan kişilerin anason kullanması tavsiye edilir. Anason, adet söktürücü özelliğe sahiptir bu sayede adet kanamalarını düzenler. Bunun yanında adet döneminde yaşanan ağrılara ve acılara oldukça iyi gelmektedir.

Anasonun Zararları Nelerdir?

Anasonun yararları olsa bile bazı durumlarda sakıncalı olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde anason tüketmeden önce doktora danışılmalıdır. Çocuklarda ağız yoluyla tüketildiğinde genellikle güvenlidir ancak cilt uygulamalarında sakıncaları olabilir. Bünyesi hassas olan kişilerde ve alerjisi olan kişilerde yan etki yapabilir.

Anason bazı ilaçlarla ve takviyelerle etkileşime girebilmektedir. Östrojen ve doğum kontrol hapları da dahil olmak üzere hormon tedavisi görüyorsanız anason tüketmemelisiniz. Çünkü tedavinin etkisini azaltabilir ve farklı sorunlara yol açabilir. Bunun yanında meme kanseri, uterin kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis ve uterin fivroidleri gibi hormonlara duyarlı olan sağlık sorunları yaşıyorsanız anason kullanmamalısınız.

Aşırı kullanım sonucunda uyuşukluk ortaya çıkabilir. Bununla beraber baş ağrısı ve görme zorluğu ile karşılaşılabilir.

Anason Çayı Nasıl Hazırlanır?

Anason çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Öncelikle bir cezvenin veya demliğin içerisine bir bardaktan biraz fazla su koyun ve kaynamaya bırakın. Daha sonra kaynayan suyun içerisine bir çay kaşığı kadar kurutulmuş anason yaprağı veya tohumu ekleyin. Bu aşamadan sonra demlenmesini bekleyin ve demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlandırmak için içerisine bal ekleyebilirsiniz.

Anason Nereden Temin Edilir?

Anason kolay bulunacak bir bitki olmayabilir. Ancak pek çok aktarda kurutulmuş anason veya anason tohumu bulabilirsiniz. Marketlerde anasona rastlamak genelde mümkün değildir. Eğer etrafınızda anason bulamıyorsanız internetten de sipariş verebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yulaf Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Anason diğer bitkilere göre daha ekonomik bir bitki sayılabilir. ortalama olarak 1 kg kadar anason 35-40 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here