Biberiye Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
155

Biberiye yaygın olarak kullanılan bitkilerden bir tanesidir. En büyük özelliği ağrı kesici ve iltihap engelleyici olmasıdır. Aynı zamanda hafızayı güçlendiren bir yapıya sahiptir. Bunun yanında nörolojik ve sinirsel sorunların giderilmesinde de kullanılır. Alzheimer ve demans hastalığından korunmak için de kullanılmaktadır.

Pek çok vitamin ve mineral içeren bu bitki antioksidan yapıya da sahiptir. Bu özelliklerinin yanında kanser önleyici olarak da bilinmektedir. Biberiye hakkındaki bilgileri bu makaleden okuyabilirsiniz.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemini Destekler

İltihap giderici bir içeriğe sahip olduğu için hazımsızlık, ülser, bağırsak sorunlarına karşı kullanılan doğal bir ilaçtır. Kolit gibi bağırsak hastalıklarına karşı savaşır.

Kansere Karşı Korur

Biberiyenin içerisinde bulunan karnosol, rosmarinik, betülinik ve karnosik-asit kansere karşı koruyucu br etki yaratmaktadır. Cilt, meme, lösemi, akciğer, karaciğer, prostat, mesane, kolon, pankreas ve yumurtalık kanserine karşı savaşmaktadır.

İltihap Önleyicidir

Biberiyenin en önemli faydalarından bir tanesi iltihap önleyici olan yapısıdır. Kas, eklem ve kandaki enflamasyonu azaltır. Kan basıncı bozuklukları, artrit gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Bunun haricinde kas spazmına karşı da etkilidir. Biberiyenin diğer bir özelliği ise kanın pıhtılaşmasını engellemesidir.

biberiye-cayi

Sinir Sistemini Korur

Biberiyenin özünden elde edilen karnosik ve rosmarinik asit gibi bileşikler nöronlarda meydana gelen bozulmaları düzenler. Bu özelliği sayesinde ataksi, bunama, alzheimer ve parkinson gibi hastalıklarda kullanılmaktadır.

İdrar Söktürücüdür

Vücuttaki su atılımını hızlandırır. Böylece vücuttaki tuz ve yağ hızlı bir şekilde atılır. Ayrıca tiroid fonksiyon bozukluklarında ortaya çıkan üremiye karşı da etkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kekik Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Regl Ağrılarını Onarır

Biberiye adet döneminde yaşanan ağrıları ve acıları dindirmek için de kullanılmaktadır. Ayrıca iyi bir adet söktürücü bitkidir.

Biberiye Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle bir bardak klorsuz su kaynatın. Ardından kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kadar biberiye ekleyin. Daha sonrada 10 dakika kadar demlenmesini bekleyerek süzün. Artık biberiye çayını tüketebilirsiniz. Ayrıca isteğe göre limon ve bal da ekleyebilirsiniz.

Biberiye Çayının Zararları Nelerdir?

Biberiyenin tüketilmesinde sağlık açısından bir problem yoktur. Ancak aşırı tüketimde yan etkileri görülebilir. Hafıza ve beyinde etki yaptığı için epilepsi hastalarının kullanmaması tavsiye edilir. Hamile ve emzirme dönemindeki annelerin doktor kontrolünde kullanması tavsiye edilmektedir. Ayrıca kan basıncı ve tansiyon hastalarının da biberiye kullanması tavsiye edilmemektedir.

Biberiye Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Diğer bitkiler gibi biberiyeyi aktarlardan temin edebilirsiniz. Ayrıca kapalı paketler içerisinde marketlerde de bulunmaktadır. Biberiye bitkisi oldukça ekonomiktir. Bu makaleyi yayınladığımız tarihte 1 kg biberiye yaklaşık olarak 25 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here