Civanperçemi Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
182

Civanperçemi bitkisi papatya ailesiyle akraba olan bir bitkidir. Dünya üzerinde ortalama 80 farklı türü bulunan civanperçeminin sarı, beyaz, pembe, menekşe, kırmızı ve somon renkli çiçekleri olabilir ancak daha çok sarı ve beyaz türleri bulunmaktadır. Civanperçemi geçmişten bu yana yaraları iyileştirmek için, sindirimi kolaylaştırmak için ve iltihapları engellemek için kullanılmıştır.

Civanperçemi Çayı Faydaları Nedir?

Kadınlarda Adeti Düzenler

Kadınlar için tonik bir bitkidir. Kadınların üreme sağlığı için oldukça önem taşıyan civanperçemi bitkisi adet düzenleme de oldukça başarılıdır. Adet gecikmelerine karşı kullanılmaktadır.

Bunun yanında adet döneminde yaşanan acı ve ağrıları hafifleten bir etkiye sahiptir. Rahim tıkanıklığı sorunu yaşayanlar için uyarıcı etkiye sahiptir. Adet sorunu yaşayanlar için en iyi bitki çayı civanperçemidir. Aynı zamanda rahim kanserine karşı savaşmaktadır.

civanpercemi

Yaraları İyileştirir

Civanperçemi antiseptik bir bitkidir. Bu sayede cilt yaralarına iyi gelmektedir ve küçük kanamaları engeller. Bu çayın en popüler özelliklerinden bir tanesi kanı durdurma özelliğidir. Hem iç kanamalarda hem de dış kanamalarda kullanılabilir. Aynı zamanda yara tedavilerinde kullanılmaktadır.

Kan Akışını İyileştirir

Kan akışını dengeleyen bir yapıya sahiptir. Kandaki toksinleri ve bakterileri de temizlemektedir. Aynı zamanda kan akışının yavaşlaması sonucu ortaya çıkan el ve ayak soğumalarına karşı etkilidir.

Kaygı Sorununu Düzeltir

Yapılan araştırmalar sonucunda civanperçeminin anti anksiyete özelliği olduğu ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla kaygı sorunu yaşayanlara tavsiye edilmektedir.

Tansiyonu Düşürür

Yüksek tansiyonu düşürme, kan damarlarını gevşetme ve nefes almayı iyileştirme gibi özellikleri bulunmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Sindirim Sorunlarını Çözer

Antispazmodik bir etkiye sahip olan civanperçemi çayı ishal, kolik, şişkinlik ve mide krampları sorunları gibi durumlarda etkili bir çözüm olmaktadır. Bağırsak sağlığını güçlendirir.

Gribe Karşı Etkilidir

Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda etkili bir çözüm olmaktadır.Mukusun temizlenmesini sağlayan civanperçemi çayı burun tıkanıklılığını hafifleterek nefes almayı kolaylaştırmaktadır. Bununla beraber yüksek ateş durumunda doğal terleme sağlar ve ateşin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca boğaz ağrısını hafifletir ve akciğeri güçlendirir.

Civanperçemi Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Civanperçemi çayı uyuşukluğa yol açabilir. Ayrıca aşırı tüketim sonucunda baş ağrısı ve baş dönmesine sebep olur. Bunun yanında kasımpatı gibi papatya ailesinden olan çiçeklere alerjisi olanlar için civanperçemi sorun yaratabilir.

Kan inceltici ilaçlar, lityum içeren ilaçlar, mide asidi azaltıcı ilaçlar (Omeprazol gibi), yüksek tansiyon ilaçları, uyuklamaya neden olan ilaçlar (Antikonvülzanlar ve uyku hapları gibi) kullananların civanperçemi tüketmemesi gerekir.

Bunun yanında emziren ve hamile kadınların civanperçemi kullanmadan önce doktora danışması gerekir. Emziren kadınların bu çayı içmesi sonucunda süte karışabilir ve bebeğe geçebilir. Ayrıca çocuklara verilmesi tavsiye edilmez.

Civanperçemi Çayı Nasıl Hazırlanır?

1 bardak kaynamış suyun içerisine bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş civanperçemi atın. Ardından 10 dakika kadar demlenmesini bekleyerek süzün. Yaprakları süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Tatlandırmak için limon ve bal kullanılabilir.

Civanperçemi Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Civanperçemi çayı diğer bitkiler gibi aktarlardan kolaylıkla temin edilebilmektedir. Bu makaleyi yayınladığımız tarihte 100gr civanperçeminin fiyatı ortalama olarak 15 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here