Çörek Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
176

Fiziksel olarak susamın siyahı gibi görünen çörek otu tohumu oldukça şifalı bir bitkidir. Çörek otu antioksidan olmasıyla beraber içerisinde çok sayıda mineral bulundurur.

Çok eski zamanlardan bu yana doğal tedavilerde kullanılan çörek otu insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Çörek otunun yaraları iyileştirme özelliği olduğundan dolayı eski zamanlarda askerleri iyileştirmek için kullanılmıştır. Çörek otunun atası aslında düğün çiçeğidir. Çörek otu astım, kanser gibi hastalıklara karşı oldukça etkilidir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Solunum Hastalıklarını Hafifletir

Günümüzde sıkça karşılaşılan solunum hastalıklarına etkili bir tohumdur. Ayrıca balgam söktürücü etkisiyle beraber boğazdan kaynaklanan öksürük sorununa karşı da savaşmaktadır.

coret-otu-nedir

Sindirim Sistemini Destekler

Çörek otunun en bilinen özelliklerinden bir tanesi vücuttaki toksinleri idrar yoluyla dışarı atmasıdır. Bu özelliği sayesinde mide ve bağırsakta ortaya çıkabilecek hastalıkları engeller.Ayrıca bu bölgelerde daha önceden oluşmuş olan sorunlara karşı savaşır.

Kalp Sağlığını Destekler

Çörek otu kandaki şeker hücrelerini ve kan değerlerini dengelemektedir. Bu sayede damar tıkanıklıklarının önüne geçerek kalp rahatsızlıklarına karşı korur. İnme, felç ve kalp krizi riskini azaltmaktadır.

Sivilce ve Akne Oluşumunu Engeller

Çörek otu antioksidan bir özelliğe sahiptir. Bu sayede ödeme sebep olan iltihapları temizlemektedir. Aynı zamanda hücre yenileme özelliği vardır. Bu sayede dermis tabakasını kısa sürede yeniler ve sivilce oluşumunu engeller. Bunun yanında ter bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Çörek otu tohumu hazmı kolaylaştıran bir etkiye sahiptir. Bu yüzden zayıflamak isteyen kişilerin diyet listesinde sıkça görülmektedir. Yoğurtla beraber tüketilmesi halinde faydası artacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Depresyonu Engeller

Sinir sisteminden kaynaklı olan depresyon ve panik atak gibi durumların yaşanma ihtimalini azaltır. Bu sayede beyin sağlığını destekleyen bir yapıya sahiptir.

Kansere Karşı Korur

Çörek otunun en önemli özelliği ise kanser hücrelerini yok etmesi ve önlemesidir. Uzmanlar ailesinde geçmiş zamanlarda kanser hücrelerine sahip olan kişilerin çöre otu kullanmasını tavsiye etmektedir.

Cildi Korur

Çörek otundan elde edilen yağ sayesinde, cilt yüzeyinde oluşan egzama ve sedef gibi hastalıklara karşı bağışıklık kazandırır.

Çörek Otunun Zararları Nelerdir?

Her ne kadar bin bir derde deva olan bir tohum olsa bile bazı sorunlara yol açabilir. Çörek otunun içerisinde melanthin ve nigellin maddeleri bulunmaktadır. Melanthin; aşırı kullanım halinde zehirleyici etki gösterebilir. Nigelline ise felç yapıcı bir etkiye sahiptir. Bu yüzden aşırı kullanımdan kaçınılmalı ve ara ara kullanılmalıdır.

Bunun yanında hamile ve emziren annelerin doktora danışarak kullanması gerekmektedir.

Çörek Otu Nasıl Tüketilir?

Çörek otu bal ile beraber kullanıldığında oldukça etkili olmaktadır. Güne başlamadan önce bal ile çörek otunu karıştırıp tüketirseniz gün boyu enerji ve konsantre seviyeniz artacaktır. Aynı zamanda bu karışım bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir. Bunun haricinde salatalara, omlete, peynire veya uygun gördüğünüz herhangi bir yiyeceğe karıştırarak tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here