Dereotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
148

Türk mutfağında çokça bulunan dereotu tam bir şifa deposudur. Genelde yemeklerin içerisinde yer alan dereotu aynı zamanda salataların da vazgeçilmezidir. Keskin bir kokuya sahip olan dereotu hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dereotu hem yaprak hem de tohum şeklinde kullanılabilir. Seneler boyunca bitkisel tedavilerde kullanılmış bir bitkidir. Ayrıca kokusunda dolayı antik Mısır’da parfüm ve kozmetik ürünü olarak kullanılmıştır. Eski Yunanlarda ise askerleri tedavi etmek için kullanılmıştır. Dereotu, maydanozgiller ailesinde yer almaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Dereotu Faydaları Nelerdir?

Dereotu herkesin bildiği gibi oldukça faydalı ve birçok alanda kullanılan bir bitkidir. Özellikle adet dönemlerinde kadınlar tarafından sıkça tüketilir. Çay haline getirilerek tüketilen dereotu bitkisi adet ağrılarına iyi gelen bir destektir.

Sindirime Yardımcı Olur

Sindirim sistemini destekleyen bir yapıya sahiptir. Yapraklarının uçlarında bulunana uçucu yağ içeren bu bitki safra ve sindirimdeki sıvı oranını arttırmaktadır. Aynı zamanda kabızlık sorunununa da iyi gelmektedir.

Dereotu

Vücudun Sakinleşmesini Sağlar

Flavonoid ve B vitamini içeren dereotu sakinlik hissi verir ve streslerden arındırır. Bu özelliğiyle beraber melatonin hormonunu arttırarak gece uykularını da düzene sokmaktadır.

Kemik Gelişimini Destekler

Dereotunda bulunan kalsiyum oranı sütteki kalsiyum oranından çok daha fazladır. Bu yüzden kemik gelişimine olan etkisi yüksektir. Bu özelliğinden dolayı hamile kadınların ve gelişim dönemindeki çocukların tüketmesi oldukça faydalı olacaktır.

Antidepresan Özelliği Vardır

Yapılan araştırmalar sonucunda akarsulara yakın yerlerde yetişen dereotunun antidepresan bakımından zengindir. Bu özelliği sayesinde depresyon gibi sorunlara karşı da kullanılmaktadır.

İnsülin Değerini Düzenler

Dereotu kandaki insülin değerini düzenleyen bir yapıya sahip olduğu için şeker hastaları tarafından da kullanılabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Maydanoz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Adet Sancılarına Karşı Etkilidir

Kadınlarda adet döneminde yaşanan ağrılara ve sancılara karşı etkisi yüksektir. Aynı zamanda adet düzenini sağlamaktadır.

Sitemizdeki diğer içerikleri takip ederek adet söktürücü özelliği bulunan veya adet ağrılarına iyi gelen birçok konuda bilgiye ulaşabilirsiniz.

Antioksidan Yapıya Sahiptir

Dereotu eski zamanlardan beri antioksidan olarak kullanılmıştır. Vücuttaki mikropları ve zararlı bakterileri idrar yoluyla uzaklaştırmaktadır. Bir hafta dereotu kullanılması sonucunda faydası ortaya çıkacaktır.

Dereotunun Zararları Nelerdir?

Dereotu oldukça şifalı bir bitki olsa bile aşırı tüketim halinde yan etkiler gösterebilir. Ciltle teması halinde alerjisi olan kişilerde tahrişe sebep olabilir. Taze dereotu suyu cildi güneşe karşı hassas hale getirebilir. Dolayısıyla cilt kanserleri için kötü sonuçlar doğurabilir ve yanıklara sebep olabilir. Ayrıca hamile ve emziren annelerin doktora danıştıktan sonra kullanması tavsiye edilmektedir.

Dereotu Nasıl Tüketilir?

Dereotu pek çok yemekte tat vermesi için kullanılmaktadır. Damak zevkinize uyan yemeklerde rahatlıkla dereotu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çiğ olarak da tüketilebilir. Bunun yanında üzerine tuz ve limon eklenerek tüketildiğinde iltihap sökücü haline gelmektedir. Bunun yanında kurutulmuş dereotunu çay olarak da tüketebilirsiniz. Bir bardak kaynar suyun içerisine dereotu ekleyip demlenmeye bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here