Havuç Tohumu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
204

Havuç tohumu, maydanozgiller ailesinde yer almaktadır. Gri renkli ve yumurta şeklinde olan havuç tohumu otsu bir bitkidir. Havuç vitamin ve mineral oranı olarak oldukça zengindir. Dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemektedir. Havucun içeriğinde B1, B2 ve A vitaminlerinin yanında D ve E vitaminleri, kükürt, bakır, fosfor, klor, demir, sitrik asit, kalsiyum minerallerini de içermektedir.

Havuç Tohumu Faydaları Nelerdir?

Karaciğeri Korur

Özellikle karaciğer rahatsızlığı olan kişiler için birebir bir formüldür. Sarılık hastalığı gibi sorunlarda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Anne Sütünü Arttırır

Havuç bağışıklık sistemini destekleyen yapısıyla mineral ve vitamin bakımından zengindir. Emziren anneler için oldukça faydalı olan havuç tohumu süt artışı sağlamaktadır.

Adet Düzenleyicidir

Adet durumlarında gecikme yaşandığı zamanlarda veya düzensizliklerde havuç tohumu kullanabilirsiniz.

Göz Sağlığını Destekler

Havucun içerisinde yer alan yoğun A vitamini sayesinde gözlerin sağlığını desteklemektedir. Görme sorunu yaşamamak veya göz sağlığını korumak isteyenler için havuç tohumu birebir bir bitkidir. Özellikle loş ışıkta görme zorluğu yaşayan kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir.

Kalp Krizine Karşı Korur

Havuç için bin bir derde deva olduğunu söylersek yanlış olmayacaktır. Havucun bir diğer özelliği ise kalp krizine karşı koruyucu yapıda olmasıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Havuç tohumu antiseptik ve antibakteriyel bir yapıya sahiptir. Böylece vücudunuzda bulunan mikroplara karşı savaş açarak bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Ayrıca zengin bir C vitamini kaynağı olan havuç tohumu beyaz kan hücrelerini aktivitesini arttırır.

Havuç Tohumunun Zararları Nelerdir?

Havuç tohumu sağlıklı insanlar için oldukça yararlı bir yapıya sahiptir. Ancak aşırı tüketim durumunda farklı yan etkiler gösterebilmektedir. Ayrıca hamile ve emziren kadınların bir hekime danışmadan havuç tohumu çayı tüketmesi tavsiye edilmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Havuç Tohumu Çayı Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak 1 bardak kadar kaynamış suyun içerisine 10 gr kadar (yaklaşık tatlı kaşığı kadar) havuç tohumu ekleyin. Daha sonra ağzını kapatarak 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra isterseniz havuç tohumunu süzün, isterseniz süzmeden tüketin. Havuç tohumu çayını günde 2 kere tüketebilirsiniz.

Havuç Tohumu Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Havuç tohumu genel olarak aktarlarda bulunabilmektedir. Aynı zamanda kapalı paketler içerisinde bazı marketlerde de yer almaktadır. Ayrıca etrafınızda havuç tohumu bulamazsanız internet üzerinden sipariş verebilirsiniz.

Havuç tohumunun fiyatı ise cinsine göre farklılık gösterebilmektedir. Ortalama olarak bir fiyat sunmak gerekirse 1kg havuç tohumu yaklaşık olarak 80-100 lira arasında değişmektedir. Tabi ki tohumun cinsine ve bölgesine göre farklı fiyatlarda sunulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here