Havuç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
141

Havuç çok eski zamanlardan beri insanlar tarafından tüketilmeye başlanmıştır. Her ne kadar daha çok turuncu renkte olsalar bile beyaz, mor, kırmızı ve sarı renkleri de bulunmaktadır. Bunların hepsi de sağlıklı bir yapıya sahiptir.

Havuç aynı zamanda diyet gıdası olarak da tüketilmektedir. Bir fincan kıyılmış havuç yaklaşık olarak 52 kaloridir. Bununla kalmayıp içerisinde yer alan beta-karoten sayesinde günlük A vitamini de karşılayacaktır. Ayrıca havuca turuncu rengini veren bu maddedir. Bununla beraber B vitamini, lif ve bol miktarda mineral içermektedir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Havucun Faydaları Nelerdir?

Havuç insan sağlığına oldukça fazla katkısı olan bir bitki türüdür. Bu yazımızda sizlere havucun faydaları hakkında detaylı bilgilendirmede bulunacak ve havucun adet söktürücü özelliği hakkında bilgi vereceğiz.

Göz Sağlığını Korur

Hemen hemen herkesin bildiği gibi havuç göz sağlığı için oldukça önemli bir besindir. İçerisinde bulunan beta karotenlerin sayesinde göz sağlığınızı korunur. Ayrıca gece körlüğüne karşı etkilidir. Gece körlüğünün en temel sebebi A vitamini eksikliğidir. Bunu gidermek için havuç tüketilebilir.

havuc nedir

Bağışıklık Sistemini Destekler

Havuçlar C vitamini bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir. C vitamini bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir ancak suda çözünen bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla düzenli olarak alınması gerekir. Grip, nezle gibi hastalıkların çok görüldüğü kış ayı gelmeden sık sık tüketilmesi faydalı olacaktır.

Lösemiye Karşı Savaşır

2011 senesinde yapılan bir araştırma sonucunda havuç suyu ekstraktının löseminin ilerlemesini engellediği ortaya çıkmıştır. Havuç tüketmek lösemiyi tedavi etmeyecektir ancak ona karşı direnç gösterecektir.

Diyabeti Düzenler

Havuç, insülinin dengelenmesinde de kullanılmaktadır. İçerisinde bulunana antioksidan ve fitokimyasal maddeler sayesinde diyabete iyi gelmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Kalp Sağlığını Korur

Havuç potasyum bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Potasyumla beraber lif de içermektedir. Lifli gıdalar tüketmek tansiyon ve kalp sağlığı için önemlidir. Potasyum ve lif yoğunluklu olduğu için kalp hastalıklarına karşı korur. Ayrıca kolesterol seviyesinin de düşmesine yardımcı olabilir.

Adet Söktürücüdür

Adet döneminde düzensizlik yaşayan kişiler havuç kullanarak bu soruna çözüm getirebilir. Havuç adet söktürücü özeliğe sahiptir ve adet döneminden iki gün önce kullanılmaya başlanmalıdır. İki gün boyunca her gün iki tane rendelenmiş havuç tüketimi tavsiye edilmektedir. Hemen adet olmak için kadınlar tarafından en sık kullanılan doğal desteklerden biri havuçtur.

Tokluk Hissi Verir

Havuç diyetlerde sıkça kullanılmaktadır. Hem düşük kaloriye sahip olması hem de yokluk hissi yaratmaktadır. Tüm bunları yaparken de kan şekerinizi yükseltmeyecektir. İçerisinde bulunan yoğun lif deposu sayesinde oldukça besleyicidir. Ayrıca diyetinizde şeker tüketmiyorsanız tatlı ve olgun bir havuç tatlı krizlerinizi bastıracaktır.

Havucun Zararları Nelerdir?

Havuç oldukça faydalı olmasının yanında aşırı tüketim sonucunda yan etkiler doğurabilir. Örneğin aşırı tüketim halinde ciltte kızarıklar ve dökülmeler  görülebilir. Ayrıca böbrek hastaları için aşırı potasyum tüketimi sakıncalı olabilir bu yüzden böbrek hastaları dikkatli davranmalıdır. Tüm bunların yanında aşırı A vitamini tüketimi sonucunda alerjik reaksiyon oluşarak A vitamini zehirlenmesi yaşanabilir. Bunun için aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

Havuç Nasıl Tüketilir?

Havuç bizim mutfak kültürümüzde çokça yer edinmiştir. Dolayısıyla damak zevki olarak bizlere hitap etmektedir. Havuç tüketmek için içerisinde havuç bulunan yemekler tercih edilebilir. Bunun yanında havuç salataların vazgeçilmezi olmuştur. Ayrıca havuç ara öğün olarak da kendi başına tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here