Hayıt Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
146

Hayıt otu, daha çok ülkemizin Güney tarafında yetişmektedir. Yaz aylarında mor renkli çiçek açan hayıt otu, bitkiden daha çok çalı veya maki türüne benzemektedir. Oldukça hoş bir kokusu bulunan hayıt otu, parfüm ve kozmetik sektörünün vazgeçilmez bitkilerinden bir tanesidir.

Çok eski zamanlardan beri şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Mine çiçek ailesinden olan hayıt otu fiziksel olarak lavantaya benzemektedir. Oldukça faydalı bir bitki olmasıyla beraber arıların hayıt otunun polenlerinden yaptığı bal tüketildiği taktirde bağışıklık sisteminin güçlendiği ve kanserli hücrelere karşı savaştığı görülmüştür.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Hayıt Otu Faydaları Nelerdir?

Hayıt otu daha çok kadın hastalıklarına ve sağlık sorunlarına hitap eden bir bitkidir. Kadınların yaşadığı hormonal denge bozuklukları için kullanılması tavsiye edilmektedir. Hayıt otunun faydalarını aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

Hayıt Otu

Doğurganlığı Arttırır

Hayıt otunun en önemli özelliklerinden bir tanesi hamile kalma ihtimalini arttırmasıdır. Bu bitki yumurtlama periyotunu düzenler ve bu sayede doğurganlığı arttırır. Bunun yanında ilerleyen zamanlarda rahim kanserine dönüşen, rahim içindeki aşırı hücre büyümesini de engeller.

Yapılan bir araştırmada, progesteron hormonunun yetersizliğinden çocukları olmayan kişilerin hayıt otundan elde edilen damla ile tedavi edilmesi sonucunda progesteron hormonunun yükseldiği görülmüştür.

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Hayıt otu vücuttaki dengeli hormon yönetimini sağladığı için adet düzensizliği yaşayanların kullanması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında adet döneminden önce ortaya çıkan ağrılar, adet gerginlikleri, kanama, adet şişliği ve göğüs ağrıları gibi durumları kontrol eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Maydanoz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Adet dönemlerindeki ağrılarınızın hafiflemesi veya giderilmesi için birçok yöntem mevcuttur. Bizleri takip ederek adet söktürücü bitkisel destekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Sivilce Oluşumunu Engeller

Hormon dengesizliklerinden ve ruhsal dalgalanmalardan meydana gelen sivilce ve akne sorunlarına karşı etkili bir çözümdür. Hayıt otu hormon dengesini kontrol altında tuttuğu için sivilce sorunlarına çözüm olacaktır. Özellikle çene bölgesinde karşılaşılan sivilcelere karşı etkilidir. Sivilce sorunlarına karşı doğal bir çözümdür.

Depresyonu Azaltır

Vücutta yaşanan bir takım kimyasal değişimler sonucunda kadınlarda ruh sağlığında bozulmalara görülebilir. Bu tür sorunlara çözüm bulmak ve yaşanan depresyon durumundan kurtulmak için hayıt otu tüketilmelidir. Düzenli olarak hayıt otunun kullanılması durumunda bir kaç gün içerisinde etkisi görülecektir.

Prostat Kanserini Engeller

Her ne kadar erkeklerde cinsel isteği azaltan bir yapıya sahip olsa bile prostat kanserine karşı savaşan hormonları dengeler. Erkeklerde prostat kanserinin başlamasını engellemek için testosteron hormonunu düşürür. Cinsel isteği azaltmasının en temel sebebi de bu durumdur.

Menopozu Yavaşlatır

Kadınlar için oldukça etkili olan hayıt otu menopozu da yavaşlatmaktadır. Menopoz etkilerinin, progesteron hormonunun düşük olması durumda ortaya çıktığı bilinmektedir. Hayıt otunun ise progesteron hormonunu yükselttiği bilinmektedir.

 Anne Sütünü Arttırır

Kadınlarda süt üretimini düzenleyen prolaktin hormonu bulunmaktadır. Hayıt çayı ise prolaktin seviyesini arttıran bir yapıya sahip olduğu için anne sütünde artış gözlemlenebilir. Ancak doktorunuza danışmadan bu çayı tüketmemeniz gerekir.

Antioksidan Özelliğe Sahiptir

Hayıt otu vücutta dolaşan serbest radikalleri dışarı atan antioksidanlara sahiptir. Bu serbest radikaller stres, erken yaşlanma hatta kanser gibi sorunlara yol açabilmektedir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için hayıt çayı tüketebilirsiniz.

Terleme Sorununa Karşı Etkilidir

Hayıt bitkisi terleme sorunu yaşayan kişiler için oldukça etkili bir yöntemdir. Düzenli hayıt çayı tüketimi sonucunda etkisi kısa süre içerisinde görülecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Soğan Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Hayıt Otunun Zararları Nelerdir?

Hayıt otu erkeklerde olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Kadınlarda cinsel isteği düzenlemesinin yanında erkeklerde cinsel arzuyu azaltır. Bunun yanında hamile ve emziren annelerin doktora danışmadan hayıt otu kullanmaması gerekir. Ayrıca hassas bünyeye sahip ve alerjisi olan kişilerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir. Dolayısıyla temkinli bir şekilde tüketilmelidir.

Hayıt otu aşırı olarak tüketilmediği taktirde herhangi bir yan etki belirtisi göstermemektedir. Aşırı kullanım sonucunda sorunlara yol açabilir ve vücutta karıncalanmaya sebep olabilir.

Düzenli olarak ilaç tüketen kişilerin doktora danışmadan kullanmaması gerekmektedir.

Erkeklerde Cinsel İsteği Azaltır

Hayıt otu kadınlarda cinsel isteği dengede tutan bir bitkidir. Ancak, erkeklerde bu durumun tam tersi görülmektedir. Hayıt otu erkeklerin cinsel arzusunu azaltmaktadır.

Hayıt Otu Nasıl Tüketilir?

Hayıt otu genellikle tohum halinde tüketilir. Hayıt tohumu çayı tüketmek için öncelikle bir çay kaşığı kadar tohumu bir havanın içerisinde döverek toz haline getirmelisiniz. Toz haline getirdiğiniz bu tohumları bir bardak kaynar suyun içerisine ilave edin. Daha sonra 10 dakika demlenmesini bekleyip çayınızı süzün ve taze bir şekilde tüketin. Hayıt tohumu çayının bekletilmesi içerisindeki etken maddelerin yok olmasına ve farklı tepkiler vermesine yol açabilir.

Hayıt Otu Nereden Temin Edilir?

Hayıt otu tohumunu aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca kapalı paketler içerisinde bazı marketlerde bulabilirsiniz. Hayıt otu kolay bulunabilmesinin yanında ekonomik bir bitkidir. Ortalama olarak 250 gr hayıt otu tohumu 15 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here