Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
140

Isırgan otu geçmişten bu yana tedavi için kullanılmıştır. Çıplak tene temas ettiğinde kaşındıran ve yakan bir yapıya sahip olan ısırgan otu ilkbahar zamanında yeşermeye başlar ve etrafında ince dikenler oluşur. Bu dikende bulunan formik asit ve histamin ciltte yapısal bozukluklara yol açarak kaşınma ve yanma hissi oluşturur.

Isırgan otunun bir de meyvesi bulunmaktadır. Bu meyve fındık biçimindedir ve yağ üretiminde kullanılır. Üretilen bu yağ cilt ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca ısırgan otu zayıflamaya da yardımcı olmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

Vücudu Temizler

Isırgan otu toksinleri temizlemek için kullanılmaktadır. İdrar söktürücü olan ısırgan otu vücuttaki etkisizleştirilmiş olan toksinleri dışarı atmaktadır. Bu sayede sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışması sağlanır.

Böbrek Taşını Önler

Isırgan otunun içerisindeki etkin maddeler sayesinde böbrek, safrakesesi ve mesanede biriken taş ve kumu dışarı atmada etkilidir. Aynı zamanda taş ve kum oluşumunu da engeller ve ödem, iltihap oluşumunu önler.

Isırgan Otu Çayı

Kanı Temizler

Isırgan otu içerisinde demir ve C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede kan hücreleri üretiminin artmasını sağlamaktadır. Bu sayede vücuttaki yaralar hızla iyileşir ve kronik yorgunluk, anemi gibi sorunlara karşı etkilidir.

Kalbi Korur

Isırgan otu tansiyonu düşürür ve dolaşım sistemindeki gerginliği ve stresi azaltır. Bu sayede kalp sağlığını desteklemektedir.

Solunumu Rahatlatır

Isırgan otu saman nezlesi, astım ve mevsimsel alerjilere karşı etkili bir bitkidir. Bunların yanında yaşanan solunum yolu rahatsızlıklarına karşı etkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Alerjik Hastalıklarla Savaşır

Yapılan araştırmalara göre ısırgan otunun içerisindeki bazı bileşenler sayesinde alerjik reaksiyonları azalttığı öne sürülmüştür. Özellikle astım sorunu yaşayanlar ısırgan çayını tüketmelidir.

Kireçlenme ve Eklem Ağrılarını Hafifletir

Isırgan otu eller, dizler, kalçalar ve omurgada eklem ağrısı yaşayan osteoartrit ve artrit hastalarının sorunlarını hafifletmektedir. Bu hastalığı yaşayan kişiler ısırgan otunu ağrılı bölgeye sürülmesi tavsiye edilir.

Eklem ağrıları için ısırgan otu banyoları önerilmektedir. Demlenmiş ısırgan otu çayı ılıdıktan sonra ağrılı bölgeye masaj yapılarak uygulanmalıdır.

Kemik Sağlığını Destekler

Isırgan otunun içerisinde bor minerali bulunmaktadır. Bu mineral sayesinde osteoporoz gibi sağlık sorunlarının daha geç başlamasını sağlar.

Prostat Sağlığını Korur

Prostat kanseri başta olmak üzere idrar yapma, ağrılı idrar sorunları, idrar damlaması gibi sorunlara karşı etkili bir yöntemdir.

Adeti Düzenler

Isırgan otunun bir diğer faydası ise kadınlarda adet dönemi sırasında yaşanan kanamanın akışını normal düzeyde tutmaktır.

Isırgan Otunun Zararları Nelerdir?

Isırgan otu adet döngüsünü etkilediğinden dolayı rahim kasılmalarını uyarır. Dolayısıyla hamile kadınların kullanmaması gerekir. Ayrıca emzirme dönemindeki annelerin kullanmadan önce doktora başvurması gerekir. Kan şekerini etkileyen bir yapıya sahip olduğu için diyabet hastalarının da doktor kontrolü altında kullanması gerekmektedir.

Kan basıncını etkilediği için yüksek tansiyon hastalarına tavsiye edilmez. İdrar söktürücü bir yapıda olduğundan dolayı idrar yollarıyla ilgili ilaçlı tedavi görenlerin dikkatli kullanması gerekir. Kan inceltici özelliğinden dolayı ilaç kullananların doktora danışması gerekir.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kaynatılmış suyun içerisinde 1 yemek kaşığı kadar kurutulmuş ısırgan otu ekleyin. 10 dakika kadar bekledikten sonra ısırgan otunu süzerek tüketebilirsiniz. Isırgan otu kaynatıldığında mineral ve vitaminlerini yitirmediği için bu şekilde kullanılabilir.

Isırgan Otu Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Isırgan otu aktarlardan temin edilebilmektedir. Oldukça yaygın bir ot olduğu için hemen hemen her yerde bulunabilmektedir. Fiyat olarak ise 100 gr kurutulmuş ısırgan otunun fiyatı 8 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here