Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
142

Kantaron çayı alternatif tıbbın mucizelerinden bir tanesidir. Özellikle antidepresan özelliği taşıyan kantaron çayı tüketmek stresinizi azaltacaktır. Bunun yanında vücudunuzdaki ağrıları da azaltacaktır. Önemli bitki çayları arasında yerini almaya başlayan kantaron çayı ruh sağlığınızı önemli ölçüde düzenler. Sarı kantaron çayının faydalarını öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Kantaron Çayının Faydaları Nelerdir?

Antidepresan özelliği

Kantaron çayının olağanüstü bir antidepresan özelliği bulunmaktadır. Genellikle bu amaçla tüketilen kantaron çayı ruhsal ve psikolojik durumunuzu iyi anlamda düzenleyecektir. Kantaron çayının rahatlatıcı etkisi kanıtlanmıştır.

Stresi Azaltır

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan strese karşı etkilidir. Eğer uykusuz kalma, korku, kaygı gibi sorunlar yaşıyorsanız kantaron çayı kullanmanızı tavsiye ederiz.

kantaron-cayi

Cildi Güzelleştirir

Cilt bakımında da kullanılan kantaron çayı cildi güzelleştirmektedir. Ciltte bulunan yaraları, yanıkları ve egzamaları tedavi etmekte kullanılmaktadır.

Sivilceleri Engeller

Cildinizde çıkan sivilcelerle savaşan kantaron çayı aynı zamanda sivilce çıkmasının da önüne geçer. Ayrıca geçmişten kalan sivilce izlerini de düzeltir.

İltihapları Önler

Antiseptik özelliği sayesinde vücudunuzu mikroplara karşı korumaktadır. İltihap önleyici formülü sayesinde vücudunuzda bulunan iltihapların hızla iyileşmesini sağlar.

Yaraların Hızlı İyileşmesini Sağlar

Kantaron çayı hücre yenileyici etkiye sahiptir. Hücrelerin daha hızlı yenilenmesini sağlayarak vücudunuzda bulunan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemine Yardımcı Olur

Bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı da kullanılmaktadır. İdrar yolundan gelen rahatsızlıklardan dolayı oluşan karın ağrısı ve iştahsızlığa çözüm bulmak için kantaron çayı tüketebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tarhun Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Tiroidi Dengeler

Kantaron çayının en büyük etkilerinden bir tanesi de vücuttaki hormonları düzenlemesidir. En yaygın hastalıklardan olan hipertiroidi dengelemektedir.

Adet Döneminde Yardımcı Olur

Kadınların hormonal duygularının değişikliği gözlenen bu dönemin acı ve ağrısız geçmesini sağlar. Ağrıyı geçirmede büyük rol oynayan kantaron çayı menapoz döneminde de kullanılmaktadır.

Mide ve Sindirimi Destekler

Kantaron çayı iştah açıcı bir yapıya sahiptir. Ülser ve gastrit sorunu yaşayanlara destek olur ve hazmı kolaylaştırır.

Kansere Karşı Savaşır

Kanserli hücrelerin büyüyüp yayılmasını engellemektedir. Bunun yanında grip ve nezle gibi durumlarda balgam sökücü olarak kullanılabilir. Ayrıca kronik yorgunluğa ve uykusuzluğa iyi gelmektedir.

Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle iki bardak içme suyu kaynatılmalıdır. Kaynar suyun içerisine 2-3 çay kaşığı kadar kurutulmuş kantaron atılır. Daha sonra 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve süzülerek içilebilir. Eğer tatlandırmak istiyorsanız bal ve limon ekleyebilirsiniz. Kantaron çayı hızlı demlenen bir çaydır dolayısıyla 10 dakikayı geçtikten sonra tadı acı olabilir.

Kantaron Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Kantaron çayı her ne kadar bin bir derde deva olsa da bazı durumlarda da kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Tansiyon ilaçları, antidepresanlar, kan inceltici ilaçlar ve astım ilacı kullananların kantaron çayını içmemeleri tavsiye edilir. Aynı zamanda anestezi yapılarak ameliyat olacak bir kişi ameliyattan 15 gün önce kantaron çayı tüketmeyi bırakması gerekir.

Kantaron çayı eğer fazla tüketilirse mide bulantısı ağız kuruluğu, baş dönmesi ve yorgunluk gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca alzheimer ve şizofren hastalarının bu çayı tüketmemesi gerekir. Bunun yanında radyoterapi alacak olan kişiler 1 hafta önceden tüketmeyi bırakmalıdır ve radyoterapiden sonraki 1 hafta boyunca kullanılmamalıdır.

Kantaron Çayı Nereden Alınır? Fiyatı Nedir?

Kantaron çayı çoğu bitki gibi aktarlardan temin edilebilmektedir. Aynı zamanda kapalı paketlerde bazı marketlerde bulunabilir. Ayrıca kantaron çayının sallama çay olarak paketlenmiş olanları da bulunmaktadır. Ancak bizim tavsiyemiz sallama çay tercih etmemeniz yönünde olacaktır. Bu makaleyi yayınladığımız tarihte 100gr kurutulmuş kantaron fiyatı ise 15-20 lira arasındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here