Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
163

Karabaş otu fiziksel olarak lavantayı andıran bir yapıya sahiptir. Ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde yetişen karabaş otu şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle sinir sistemini düzenleme de önemli rol oynamaktadır.

Lavantaya çok benzemesinden dolayı bazı bölgelerde yalancı lavanta olarak da bilinmektedir. Bununla beraber gargan ve keşiş otu isimleriyle de anılır. Çok eski zamanlardan beri şifa kaynağı olarak kullanılan karabaş otu özellikle Osmanlı zamanında koleranın yayılmasıyla beraber kullanılmaya başlanmıştır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Anti bakteriyel özelliğe sahip olan karabaş otu ballıbabagiller ailesinden gelmektedir. Karabaş otu yaz aylarında çiçek açar ve genellikle çiçeklerinin renkleri mor veya beyaz renkte görülmektedir. Bu çiçeklerden genellikle Ege bölgesinde reçel yapılır.

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş otunun en önemli özellikleri anti bakteriyel ve antioksidan yapıya sahip olmasıdır. Bu özelliğiyle üst solunum yolları için birebirdir.

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Kadınlarda adet düzensizliğine karşı etkili bir bitkidir ve adet söktürücü özelliğe sahiptir. Eğer adet düzensizliği yaşıyorsanız karabaş otu kullanmanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda adet döneminde yaşanan ağrıları ve sancıları da azaltmaktadır.

karabas-otu

Kalp Sağlığını Destekler

Karabaş otu, kardiyovasküler sağlığı korumaya yardımcı olur. Kür şeklinde tüketildiği taktirde kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterecektir. Aynı zamanda kolesterolü düzenleyici ve kan dolaşımını hızlandırıcı özelliğe sahiptir.

Kansere Karşı Korur

Kansere karşı savaşan bir yapıya sahiptir. Özellikle kötü tümörlerin büyümesini yavaşlatır. Kanser hastalarının karabaş otu kullanması kanserin ilerlemesini engellemekle beraber kansere karşı da savaşacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mısır Püskülü Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Bağışıklık Sistemini Düzenler

Karabaş otu, vücuttaki serbest radikalleri dışarı atma konusunda oldukça yeteneklidir. Bu sayede bağışıklık sisteminizi güçlendiren bir yapıya sahiptir. Özellikle kış aylarında görülen nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı korur ve vücut direncini arttırır. Bir diğer özelliği ise balgam söktürücü yapıya sahip olmasıdır. Karabaş otu kullanarak öksürük ve balgam şikayetinizi azaltabilirsiniz.

Sigara Kullananlara Tavsiye Edilir

Karabaş otunun içeriğindeki etken maddelerden dolayı nikotin isteği azalır. Bu özelliği sayesinde sigarayı bırakmak isteyenlere yardımcı olur. Aynı zamanda sigaradan kaynaklı öksürük, göğüs ağrısı ve baş ağrısı gibi şikayetlerin azalmasını sağlar.

Sinir Sistemini Düzenler

Günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi olan strese karşı oldukça etkili bir bitkidir. Karabaş otu sinir sistemini düzenleyen bir yapıdadır ve vücudu rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Yoğun stres altından olan kişilerin şikayetini azaltacaktır. Bununla beraber uyku sorunu yaşayanlar için de tavsiye edilir. Karabaş otu daha rahat uyumanızı ve vücudunuzu daha dinç hissetmenizi sağlar.

Sindirim Sistemini Destekler

Özellikle aşırı ve ağır yemek tüketiminden sonra oluşan hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi sorunlara karşı etkili bir yöntemdir. Sindirim sorunlarından kaynaklanan ağrı ve kramplar için kullanılabilir. Aynı zamanda böbrekleri ve bağırsakları da temizlemektedir.

Terlemeye Karşı Etkilidir

Karabaş otunu taze olarak ezip içine zeytinyağı ekleyerek krem kıvamına getirebilirsiniz. Daha sonra bu kremi vücudun hızla ter atan yerlerine uygulayıp, terden dolayı ortaya çıkan kötü kokuyu engelleyebilirsiniz.

Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Karabaş otu zekayı ve hafızayı güçlendiren bir yapıya sahiptir. Bununla beraber mental yorgunluğu ve zihin karışıklığını azaltır. Ayrıca Arap kültüründe zihinsel bozuklukların tedavisinde kullanılmaktadır.

Karabaş Otu Zararları Nelerdir?

Karabaş otu kullanmadan önce bir doktora danışmanızı tavsiye ederiz. Karabaş otu aşırı kullanım sonucunda vücudunuzun farklı tepkiler vermesine yol açabilir. Günde bir bardak karabaş otu çayı tüketmek yeterlidir. Ayrıca 15 gün kullandıktan sonra 15 gün ara verilmelidir. Uzun süreli kullanımlarda böbrek ve karaciğer sorunlarına yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üvez Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Günlük ortalama 3-6 gram arası karabaş otu tüketmeniz gerekir. Aşırı kullanım sonucunda karın ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ayrıca alerjisi olanların ve hassas bünyesi bulunanların dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekir.

Hamile ve emziren kadınlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Ayrıca diüretik ve tansiyon düşüren ilaçlarla tüketilmesi durumunda ilaçlarla etkileşime girebilir.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş karabaş otu ayırın. Daha sonra bir çaydanlığın veya cezvenin içerisinde bir bardak kadar su doldurun ve kaynamasını bekleyin. Su kaynarken bir tatlı kaşığı kurutulmuş karabaş otunu suya ekleyin ve ağzını kapatın. 2-3 dakika kadar daha kaynadıktan sonra soğumasını beklemeden çayı süzün ve tüketin.

Karabaş Otu Nereden Temin Edilir?

Karabaş otunu aktarlardan kolaylıkla bulabilirsiniz. Genellikle kurutulmuş karabaş otu satılmaktadır. Aynı zamanda ekonomik bir bitkidir. Ortalama olarak 1 kg karabaş otunun fiyatı 30-35 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here