Kekik Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
133

Kekik çayı Türkiye’de en çok tüketilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda et ürünlerinde de kullanılan kekik Türk mutfağının bir simgesi haline gelmiştir ve hemen hemen her evde bulunmaktadır. Ayrıca dünya üzerinde 350’den daha fazla kekik çeşidi bulunmaktadır.

Sayfa İçindekiler

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Kekik çayı özellikle kadınlar tarafından adet dönemlerinde tüketilen ve adet ağrılarına iyi gelen bir bitkisel çaydır.
  • Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı yiyecekler midede gaz ve şişkinliğe sebebiyet vermektedir. Kekik antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için serbest radikalleri idrar yoluyla vücuttan dışarı atmaktadır. Aynı zamanda yemek borusunda, bağırsaklarda ve midede toksin oluşumunun önüne geçer.
  • Mide ve yemek borusunda bulunan toksinlerin arındırmak için her gün bir bardak kekik çayı tüketimi önerilmektedir. Aynı zamanda kekik çayı tüketmenizle beraber ağız kokusu da önlenecektir.
  • Böbreklerdeki sıvıyı dengeler ve böylece zararlı bakterileri idrar yoluyla atar. Aynı zamanda kum ve taş birikimini engeller.
  • Kekik antibakteriyel bir yapıya sahip olduğu için cilt temizliğine de yardımcı olmaktadır. Ciltteki bakterileri yok ederek cildin sıkılaşmasını sağlar. Aynı zamanda lekelerin önüne geçerek daha parlak bir cilt sunar.
  • Sporcuların da sık sık tükettiği kekik, kas ağrılarına iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan ayrıştırıcı bileşikler sayesinde kasların gerginleşmesini ve sıkılaşmasını engelleyerek rahat hareket edilmesini sağlar.
  • İçerisinde bulunan K vitamini kemik gelişimini desteklemektedir.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda günde bir bardak içilen kekik çayı beyindeki serotinin ve dopamin hormonlarının seviyesini arttırarak mutluluk hormonu salgılamaktadır. Özellikle stresli ve depresyon halindeki kişiler için kekik çayı tavsiye edilmektedir.
  • Saç derisinde yaşanan deformasyonlar saç dökülmesine ve yıpranmasına yol açmaktadır. Saçta azalan vitaminler ve minareller bu durumu daha da hızlandırmaktadır. Bu yüzden duş alındığı zaman saçlar son kez durulanacağı zaman kekik suyu ile durulanması saçınızın kalitesini arttıracaktır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adaçayı Faydaları Nelerdir? Adaçayı Nasıl Hazırlanır?

Kekik Çayının Yan Etkileri

Kekik çayı tüm dünyada sıklıkla tüketilen bir içecektir. Henüz kekik çayının bir yan etkisi ve zararı gözlemlenmemiştir.

Hamilelik ve emzirme dönemlerinde herhangi bir araştırmaya tabi tutulmadığı için bu dönemlerde kekik çayının tüketilmesinden kaçınılması tavsiye edilmektedir.

kekik-cayı

Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kekik çayı hazırlamak için bir bardak sıcak suyun içerisinde 1-2 çay kaşığı kurutulmuş kekik atın. Daha sonra 5-7 dakika bekleyerek demlenmeye bırakın. Ardından kekik çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Eğer kekik çayını tatlandırmak istiyorsanız içerisine bal ekleyebilirsiniz. Bal, kekiğin balgam sökme işlevini destekleyecek ve daha hızlı sonuç almanızı da sağlayacaktır.

Kekik Çayı Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Kekik çayı çok tüketilen bir bitki çayı olduğu için aktarlarda kolaylıkla bulunabilmektedir. Aynı zamanda çoğu markette kurutulmuş kekik paketleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda kekik en uygun bitki çaylarından bir tanesidir. her ne kadar fazla çeşidi bulunsa bile bu makaleyi yayınladığımız tarihte ortalama olarak 1 kg fiyatı 15-30 lira arasında değişmektedir. Fiyat değişikliği kekiğin cinsine göre değişebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here