Kereviz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
152

Yeşil yapraklı sebzeler daha hafif ve daha az kaloriye sahip olduğundan dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda oldukça da sağlıklıdırlar. Kereviz de kökü, sapı ve yaprakları tüketilen yeşil sebzeler arasında yer almaktadır.

Geçmiş zamanlardan beri sağlıklı yaşam için tüketilen kerevizin tohumları da pek çok hastalıkta kullanılmıştır. Roma döneminden beri şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde günümüzde de şifalı ve düşük kalorili olduğu için sıkça tüketiliyor.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Sadece 21 kalori olan kereviz diyet yemeklerinde, salatalarda yer almaktadır. Bunun yanında suyu da ayrı bir şifa kaynağıdır.

Kerevizin Faydaları Nelerdir?

Kerevizin faydaları saymakla bitmeyecektir. Biz de sizlerle belli başlı faydalarından bahsedeceğiz. Bu saydıklarımızın yanından pek çok hastalığa iyi gelmektedir.

Kolesterolü Dengeler

Kolesterolü dengelemek için kereviz suyunun tüketilmesi önerilmektedir. Kereviz suyunun tüketimi safra asidi salgılanmasını arttırır ve kötü kolesterolü düşürür.Dolayısıyla yüksek kolesterole sahip olan kişilerin kereviz tüketmesi önerilmektedir.

kereviz-nedir

Kansere Karşı Korur

Yapılan araştırmalar dahilinde kerevizin kanser hücrelerinin yayılmasını engellediği belirtilmiştir. Bunun yanında kanser hücrelerinin büyümesini de önler. Özellikle mide ve kolon kanserine karşı etkilidir.

Kemik Ağrılarını Önler

Kereviz, romatizma romatoid artrit ve osteoartrit hastalıklarına karşı etkili bir yöntemdir. Kemik hastalarının kereviz kullanması önerilmektedir. Kereviz tohumları sayesinde kemik hastalıklarına derman olabilir.

Adet Söktürücüdür

Kadınlarda adet döneminde düzensizlik görülmesi durumunda kereviz tüketilebilir. Böylece adet söktürücü sayesinde düzensizliğe karşı etkili olacaktır.

Zayıflamaya Yardımcı Olur

Kereviz, oldukça düşük kaloriye sahiptir. Dolayısıyla diyet yemeklerinde çokça kullanılmaktadır. Zayıflamanıza yardımcı olarak bir besindir. Aynı zamanda ara öğünlerde kereviz suyu tüketerek tatlılara ve aşırı yemek yemeye karşı kendinizi durdurabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kırkkilit (At Kuyruğu) Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Soğuk Algınlığına Karşı Korur

Kerevizin önemli faydalarından bir tanesi de bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kış aylarında daha çok tüketilmesi tavsiye edilen kerevizin nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Kerevizin Zararları Nelerdir?

Her ne kadar oldukça faydalı bir bitki olsa bile bazı kişilerin kereviz tüketmemesi gerekir. Hamile kadınların kereviz tüketmemesi gerekir, özellikle aşırı tüketilmesi sonucunda düşük yapma ihtimali yükselmektedir. Ayrıca bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir, bu durumlarda dikkat edilmesi gerekir aksi halde ciddi sağlık sorunları doğurabilir.

İshal sorunu yaşayanların tüketmemesi önerilir. Bunun yanında aşırı tüketim halinde karaciğer ve sindirim sistemi sorunlarına yol açarak karın ağrısı ve gaz gibi sorunlar doğurabilir.

Kereviz Nasıl Tüketilir?

Kereviz tüketmenin pek çok farklı türü bulunmaktadır. İçerisinde kereviz barındıran pek çok yemek mevcuttur. Bunun yanında kereviz kullanarak yapılan salataları tercih edebilirsiniz. Ayrıca portakal ile beraber tüketerek farklı lezzetler deneyebilirsiniz. Son olarak kerevizin tadından pek hoşlanmayanlar veya çorba sevenler kereviz çorbası da tüketilebilir.

Kereviz adet dönemini geri çekebilecek veya hızlandırabilecek bitkisel desteklerde kullanabileceğiniz bir bitkidir. Hemen adet olmayla ilgili makalemizi okumak için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here