Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
159

Kurutulmuş kiraz sapı geleneksel tıpta çokça kullanılan bir bitki olmuştur. Kiraz sapı en az meyvesi kadar sağlıklı bir bitkidir. Bu yüzden kiraz yerken saplarını ayırmak faydalı olacaktır.

Kiraz sapının çayı yapılarak tüketildiği taktirde idrar söktürücü ve böbrek yolu temizleyici etki göstermektedir. Bununla beraber vücuttaki toksinleri idrar veya dışkı olarak dışarı atmaktadır. Ayrıca kabızlık ve obeziteye karşı da kullanılmaktadır. İçeriğinde bulunan uçucu yağlar ve anti-inflamatuar özelliği sayesinde gut ve romatizma sorunlarına karşı da iyi gelmektedir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Kiraz Sapının Faydaları Nelerdir?

Kiraz sapı özellikle A, C ve E vitamini bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Bunun yanında anti-oksidan, potasyum ve magnezyum içermektedir. Ayrıca içerisinde melatonin ve serotonin bulunan nadir bitkilerdendir.

İdrar Söktürücüdür

Geçmişten bu yana kiraz sapı idrar söktürücü olarak kullanılmıştır. Kiraz saplarında bulunan biyoflavanoidler  ve potasyum sayesinde diüretik etkiler göstermektedir.

Kiraz sapı idrar söktürücü ve müshil etkisi gösterdiği için vücuttaki atıkların rahatlıkla temizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca ödeme neden olan su tutumunu engeller. Bu özellikleri sayesinde detoks programlarında kullanılabilir.

kiraz-capi-cayi

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Temizler

Güçlü bir idrar sökücü olmasının yanında iltihap temizleyici özelliğe de sahiptir. Dolayısıyla böbrekleri ve idrar yolunu temizlemeye yardımcı olmaktadır. Bununla beraber sistit ve genel olarak glomerüler hastalıklarına karşı koruyucudur.

Böbrek Taşlarını Parçalar

Kiraz sapının bir özelliği de böbrek yollarında bulunan taş ve kumun dışarı atılmasını sağlamaktır. Ancak atılan taşlar idrar yolundan geçemeyecek kadar büyükse bir doktora danışılması gereklidir.

Zayıflamaya Karşı Etkilidir

Vücudu atıklardan temizleyen bir yapıya sahip olduğu için var olan selüliti ve yağı ortadan kaldırmada yardımcı olabilir. Böylece kilo verme sürecinde cildin elastikliğini korumaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Bununla beraber sindirim sistemi aktivitelerini normalleştirir. Su tutumunu engelleyerek de kilo vermeyi kolaylaştırır. Yapılan araştırmalarda kiraz sapının içeriğinde polifenolik flavonoid bileşikler ve antosiyaninler bulunmuştur. Bu maddeler sayesinde insülin oranını yükselterek kan şekerini dengeler ve iştahı kontrol eder.

Regl Dönemine Yardımcı Olur

Regl dönemlerinde oluşan şişkinlikleri engellemek için kiraz sapı çayı tüketilebilir. Kiraz sapı vücutta biriken toksini atıp dolaşımı kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda vücutta oluşan ödemi azaltır.

Adet döneminde kadınlar tarafından sıkça kullanılan Kiraz Sapı ile ağrılar bir nebze olsa da hafifler ve dönemin rahat geçmesi sağlanır. Sitemizden adet ağrılarına iyi gelen daha birçok ürüne ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kiraz Sapının Zararları Nelerdir?

Kiraz sapının neredeyse hiç bir zararı yoktur. Ancak diüretik etki gösterdiğinden dolayı aşırı tüketimde yan etkiler görülebilir. Ayrıca aşırı tüketimde kalsiyum oranı yükselir bu yüzden taş sorunu yaşayan kişilerin dikkatli bir şekilde kullanması gerekir. İlaç kullananların, hamilelerin ve emziren annelerin doktor kontrolü altında kullanması gerekmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kiraz tükettiğiniz zamanlarda saplarını ayırarak 4-7 gün arası güneş almayan kuru bir odada kurumaya bırakmalısınız. Elde ettiğiniz kurutulmuş kiraz saplarını 3 su bardağı kadar suya yaklaşık 40-50 tane kiraz sapı atarak 10 dakika kaynamaya bırakın.

Daha sonradan soğuyana kadar bekleyin ve kiraz saplarını süzün. Süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Kiraz sapı çayını buzdolabında 3 gün kadar saklayabilirsiniz. Ayrıca sabahları aç karnınıza içmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here