Kırkkilit (At Kuyruğu) Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
205

Kırkkilit otu daha çok kırsal kesimlerde, dağlarda, çayırlarda yetişen bir bitkidir. Şehirlerde ise yol kenarlarında yabani olanları yetişmektedir.

Kırkkilit otuna bazı bölgelerde at kuyruğu otu, zemberek otu, kuş kuyruğu otu, çam otu gibi farklı isimler de verilmektedir. Kırkkilit otu fiziksel olarak ince ve uzun bir yapıya sahiptir. Yaprakları sivri bir biçime sahip olmakla beraber biberiyeyi andırmaktadır. Fiziksel olarak diğer bitkilerden kolaylıkla ayrılabilmektedir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Kırkkilit otu çok eski zamanlardan bu yana şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Tam anlamıyla mucizevi yapıya sahip olan kırkkilit otu pek çok derde devadır.

Kırkkilit Otunun Faydaları Nelerdir?

Kemikleri Geliştirir

Kırkkilit otunun içerisinde silisyum bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde kemik sağlığını korur ve kemik erimesi riskini azaltır. Aynı zamanda eklem ağrılarına karşı etkili bir yöntemdir. Bununla beraber kırılan kemiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

kirkkilit-nedir

Kırkkilit otu kemiklerin gelişimini önemli ölçüde etkilediği için gelişim dönemindeki çocukların kullanması faydalı olacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kırkkilit otu antioksidan bir yapıya sahiptir. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirir. Özellikle kış aylarında sıkça görülen nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Bunun yanında vücudunuzda bulunan toksinleri dışarı atar.

Saç ve Tırnakları Güçlendirir

Kırkkilit otu bazı şampuanların özünde kullanılmaktadır. Çünkü kırkkilit otunun içerisinde silisik asit bulunmaktadır. Bu asit deri, tırnak ve saç sağlığını etkileyen bir maddedir. Dolayısıyla kırkkilit kullanımında saçlarınız ve tırnaklarınız daha güçlü olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hayıt Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Böbrekleri Korur

Kırkkilit otu vücudunuzdaki fazla suyu ve atıkları dışarı atmayı kolaylaştırır. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sayede vücudunuzdaki toksinleri uzaklaştırır. Ayrıca ödem ve şişkinlik gibi sorunlara karşı da etkilidir.

Tüm bunların yanında böbrek taşı oluşumunu engeller ve mevcut böbrek taşının atılmasını sağlar.

Sindirim Sistemini Düzenler

Kırkkilit otu sindirim sistemini düzenlemede de oldukça etkilidir. Sindirimi kolaylaştırır ve özellikle kabızlık sorununa karşı etkilidir. Bunun yanında hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarını azaltmaktadır.

Kırkilit otunun en önemli özelliklerinden bir tanesi ise reflü şikayetlerini azaltmaktadır. Bu bitki özellikle mide sağlığı için oldukça önemlidir.

Diyabete Karşı Etkilidir

Kırkkilit otu şekeri dengeleyen bir yapıya sahiptir. Tip 2  diyabet hastalarının şikayetlerini hafifletecektir. Aynı zamanda tansiyon düşürücü özelliği bulunmaktadır. Hipertansiyon hastalarına da önerilmektedir.

Uykuyu Düzenler

Uyku sorunu yaşayanlara kırkkilit otu kullanması önerilmektedir. Çünkü uyku apnesi için etkili bir yapıya sahiptir. Eğer gün içerisinde bir fincan bu kırkkilit tüketirseniz geceleri daha rahat uyuyabilirsiniz.

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Kırkkilit otu iç kanama riskini ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden regl döneminin daha rahat geçmesini sağlar. Bir diğer özelliği ise regl döneminde yaşanan ağrılı ve sancılı durumları hafifletmesidir.

Adet dönemi ağrılarında yardımcı destek görevi görek kırkkilit otu birçok alanda sağlıklı destek alabileceğiniz bir bitkidir. Adet söktürücü bitki çaylarında ve diğer doğal kürlerde sıklıkla kullanılır.

Kırkkilit Otunun Zararları Nelerdir?

Kırkkilit otunun bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak aşırı tüketim sonucunda sorunlara yol açabilir. Hamilelik döneminde olan ve hamilelik ihtimali bulunan kişilerin kırkkilit otu tüketmemesi gerekir. Aksi halde düşük tehlikesi ortaya çıkabilir. Aynı zamanda emziren annelerin doktora danışarak tüketmesi gerekir ve sütün kalitesini düşürebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kereviz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Eğer kan değerlerinizde potasyum değeri düşükse kırkkilit otunu kullanmanızı tavsiye etmeyiz. Çünkü kırkkilit otu potasyum değerini daha da düşürecektir. Kan sulandırıcı ilaçlar kullananların ve kronik hastalığı olanların doktora danışması gerekir.

Kırkkilit Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kırkkilit otunu tüketmenin en etkili yolu çayını tüketmek olacaktır. İlk olarak bir bardak kaynamış su hazırlayın. Daha sonra bu suyun içerisine 3 dal kadar kırkkilit otu ekleyin. Eğer taze kırkkilit otu kullanırsanız 20 dk, kurutulmuş kırkkilit otu kullanırsanız 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz.

Kırkkilit otunu günde bir fincan kullanmanız yeterli olacaktır. daha fazla kullanıldığı taktirde farklı reaksiyonlar görülebilir. Ayrıca en fazla 15 gün üst üst kullanınız. 15 gün kullandıktan sonra bu çayı tüketmeye ara verin.

Kırkkilit Otu Nereden Temin Edilir?

Çoğu şifalı bitki gibi kırkkilit otunu da aktarlardan temin edebilirsiniz. Eğer yakınlarınızda aktar bulunmuyorsa internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Kırkkilit otunun fiyatı ise 100 gramı için ortalama olarak 15 lira civarındadır.


Kırkkilit otu genellikle adet döneminde kadınlar tarafından tüketilen bir ottur. Kırkkilit oyu gibi daha birçok bitki ve çaylar adet döneminde tüketilebilir.

Sitemizdeki ” adet sancısına iyi gelen şeyler ” başlıklı yazılarımız ve diğer yazılarımızı takip ederek bu konu hakkında bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here