Labada (Evelik) Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
206

Labada bitkisinin farklı isimleri de bulunmaktadır. Her yörede farklı bir isimle alınan bitki; evelik, efelik, develik ve alabada olarak da bilinmektedir. Oldukça eski bir bitki olan labada, kan temizleme ve mikroplardan arındırma etkisiyle bilinmektedir.

Labada görüldüğü zaman kendini belli eden bir bitkidir. Boyu 1 metreyi aşmaz ve kısa boylu sayılabilir. Her ne kadar ıspanağı anımsatan bir yanı olsa bile kendi kendine yetişebilen bir bitkidir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Labadanın Faydaları Nelerdir?

Labada (evelik) bitkisinin kökünde çokça nişasta, şeker ve C vitamini bulunmaktadır. Daha çok su kenarlarında yetişen labada bitkisi vitamin ve mineral bakımından da zengin bir yapıya sahiptir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Labada (evelik) otu içerdiği asit sayesinde ishal sorununa karşı kullanılmaktadır. Kökünün kaynatılarak tüketilmesiyle içerisindeki besinleri vücudunuza aktarır ve sindirim sisteminizin sorunlarına çözüm olur.

labada-otu-nedir

Anne Sütünü Arttırır

Labada otunun bir diğer özelliği ise anne sütünü arttırmasıdır. Ancak bu amaçla kullanılmak istenirse labada otunun tohumları yaşken kaynatılıp tüketilmelidir.

Adet Sancılarını Azaltır

Kadınlarda aylık dönemlerde görüler adet sancısı ve ağrılarına iyi gelen bir bitkidir. Bu dönemlerde yoğun ağrı ve sancı hissedenlerin kullanması faydalı olacaktır.

Cilt Yaralarını İyileştirir

Labada otu antioksidan özelliğe sahiptir. Yüzyıllar boyunca insan vücudunda yaşanan egzama, kaşıntı ve deri hastalıklarında kullanılmaktadır. Bu sorunları yaşayan kişiler labada otunu kaynatarak yara olan bölgenin üzerine koyması gerekir. Bu sayede bulunan bölgede zararlı hücrelerin sayısını azaltacaktır.

Bir diğer özelliği ise mevsim geçişlerinde yaşanan alerjik reaksiyonları engellemesidir. Mevsim geçişlerinde kaynatılarak tüketilmesi sayesinde bu sorunların şiddeti azalacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Vücuttaki Toksinleri Atar

Evelik otu antibakteriyel bir yapıya sahip olduğu için vücutta biriken toksinleri dışarı atmakta başarılı bir bitkidir. Özellikle de akciğer ve karaciğerde birikmiş toksinleri temizleme özelliği yüksektir.

Labada Otunun Zararları Nelerdir?

Her ne kadar faydalı bir bitki olsa bile bazı sorunlara yol açabilir. Labada otunun sıvı oranı yüksek olmasına rağmen vücutta sıvı kaybı yaşanmasına yol açabilir. Bunun yanında aşırı tüketim halinde sindirim sisteminde tahribatlara sebep olabilir. Ayrıca hamile ve emziren annelerin kullanmadan önce doktora danışması gereklidir.

Labada Otu Nasıl Tüketilir?

Labada otu genel olarak Türk damak zevkine uyan bir ottur. Bu yüzden ıspanak gibi yemeklerde, salatalarda kullanılabilir. Ayrıca haşlanarak tüketilebilir. Bununla beraber çay olarak da tüketilmesi mümkündür.

Evelek otunun çayını yapmak için bir bardak kaynar suyun içerisine bir yemek kaşığı kadar kurutulmuş evelek otu ve kökü eklemeniz gerekiyor. Bu aşamadan sonra 5 dakika kadar demlenmesini bekleyip, süzerek tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here