Maydanoz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
143

Maydanoz, Türk mutfağında bolca bulunmasının yanında oldukça sağlıklı bir bitkidir. Özellikle safra taşı, hazımsızlık, böbrek taşı, kabızlık ve ödem atmak için çok tercih edilmektedir. Bununla beraber hem yaprakları hem de köklerinden faydalanılan maydanoz cilt bakımı ve böcek ısırıklarına karşı da etkilidir.

Maydanoz mineral ve vitamin bakımından oldukça zengindir. İçerisinde  A, C, K vitaminlerinin yanı sıra folat, demir ve kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca muazzam bir antioksidan özelliğe sahiptir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Maydanozun Faydaları Nelerdir?

Maydanozun vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olduğundan bahsettik. Genel olarak maydanoz pek çok hastalığa karşı kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları;

Kalp Sağlığını Korur

Maydanozun içerisinde folat bulunmaktadır. Folat kalp sağlığının korunmasında önemli rol oynamaktadır. Folat ısıya karşı hassastır bu yüzden taze maydanoz tüketilmesi gerekir.

maydanoz-nedir

Sindirim Sistemini Düzenler

Ağır yemekler sonrasında oluşan hazımsızlık ve şişkinliğe karşı oldukça etkili bir bitkidir. Gaz, kabızlık, hazımsızlık, mide bulantısı gibi sindirim sistemi sorunlarına karşı da kullanılabilir.

 Böbrek Sağlığını Korur

Maydanoz diüretik bir bitkidir. Vücuttaki ödemi idrar yoluyla atar ve böylece böbreğinizin işini daha da kolaylaştırır. Ayrıca maydanozun sapı böbrek taşı ve idrar yolu enfeksiyonlarına karşı kullanılmaktadır.

Adet Söktürücü Özeliğe Sahiptir

Havucun içerisinde uçucu yağlar ve C vitamini bulunmaktadır. Bu sayede adet söktürücü olarak etki göstermektedir. Adet düzensizliği yaşayan kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir.

Şeker Hastalığına İyi Gelir

Maydanoz mirisetin kaynaklarından bir tanesidir. Vücuttaki insülin değerini düşürür ve kan şekerini düşürmede kullanılmaktadır. Böylece tip 2 diyabetin gelişmesini engeller.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mısır Püskülü Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Kemikleri Güçlendirir

Maydanozun içerisinde K vitamini yer aldığı için kemiklerin yoğunluğunu korur ve aynı zamanda kırıklarla savaşır. Günlük tüketmeniz gereken K vitamini değerine sadece 10 dal maydanoz tüketerek ulaşabilirsiniz.

Romatizmaya Karşı Etkilidir

Maydanoz romatoid artrit hastalığına karşı etkili bir yapıya sahiptir. C vitamini ve beta-karoten, artriti kontrol altına alır ve ağrıları azaltmaya yardımcı olur. Maydanoz suyunu ve çayını tüketmek ürik asit giderimini hızlandıracaktır.

Göz Sağlığını Korur

Günlük olarak maydanoz kullanmanız karşısında beta karoten ve A vitaminini sayesinde göz sağlığınız olumlu olarak etkilenecektir.  Beta karoten retina ve korneayı korur, aynı zamanda maydanoz tüketmek ilerde oluşabilecek katarakt risklerini düşürür. Ayrıca A vitamini gözlerinizi UV ışınlardan koruyacaktır.

Maydanozun Zararları Nelerdir?

Her ne kadar oldukça faydalı bir yapıya sahip olsa bile bazı kişilerde cilt alerjisine yol açabilir. Bunun yanında aşırı tüketim sonucunda anemi (kansızlık) ve karaciğer veya böbrek problemleri doğurabilir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını zorlaştırdığı için kanama bozukluğu olan kişilerde kanama riskini arttırabilir. Bu yüzden hamile ve emziren annelerin kullanmaması tavsiye edilir. Eğer diyabet hastasıysanız düzenli olarak kan şekerinizi ölçmelisiniz. Ayrıca planlı ameliyatlardan en az iki hafta önceden bırakılması gerekir.

Maydanoz Nasıl Kullanılır?

Maydanoz kolaylıkla ulaşılabilen bir bitkidir. Günlük hayatta yemeklerde kullanılmasının yanı sıra salatalarda veya çay olarak da tüketilebilir.

Maydanoz Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle yarım demet kadar maydanoz kullanmalısınız. Bu maydanozların arasında hasarlı yapraklar bulunmamalıdır. Bir kaynatma kabına bu maydanozları koyarak üzerine iki su bardağı kadar su ekleyin ve 3 dakika kadar kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin ve demlendikten sonra süzerek tüketin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here