Melisa Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
153

Melisa otu bazı bölgelerde oğul otu olarak da bilinmektedir. En çok tercih edilmesinin sebebi sinirleri yatıştırması ve sakinleştirici bir yapıya sahip olmasıdır. Bunun yanında yaz aylarında yaşanan böcek ısırıklarına karşı da kullanılmaktadır.

Melisa otu (limon otu) daha çok Akdeniz iklimine ait bir bitkidir. Nane ailesinden gelen melisa otu beyaz çiçeklere sahiptir ve arıların dikkatini çekmektedir.Özellikle depresyon ve sinir hastalıklarına karşı kullanılmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?

Melisa otu Folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif, tanen, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bağışıklık sistemini yeniler ve toksinleri vücuttan atmak için kullanılabilir.

Uyku Sorununu Çözer

Günümüzde en çok belirtilen şikayetlerden bir tanesi uyku sorunu çekmektir. Melisa otu bu sorunun en doğal çözümüdür. Melatonin hormonunu dengeleyen melisa çayı uyku düzenini sağlamaktadır.

melisa-cayi

Stresi Azaltır

Yorucu ve sorunlu bir hayatı olanlar için melisa otu adeta antidepresan etkisi gösterecektir. Melisa otu flavonod bakımından zengin bir yapıya sahiptir. Bu sayede sinir sisteminde oluşan deformasyonları engeller.

Beyni Besler

Sinir sistemine katkı sağladığı gibi beyin hastalıklarına da iyi gelir. Beynin fonksiyonlarını aktif olarak çalıştırmaya yarayan melisa otu hafızayı da güçlendirir. Gelişim çağında olan çocuklara iki günde bir yatmadan önce 1 bardak melisa çayı tüketmesi önerilir.

Uçuğu Engeller

Melisa otu yaralara karşı da oldukça etkilidir. Pek çok kişide görülen uçuk sorununa karşı kullanılabilir. Uçuğun yayılmasını engellemesinin yanında iltihap oranını da azaltır. Ayrıca uçuk kremlerinin içerisinde ham madde olarak kullanılmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nar Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Sindirimi Kolaylaştırır

Sindirim sistemini destekleyen yapısı sayesinde yemek sonrasında oluşan hazımsızlık ve şişkinlik problemlerine karşı etkilidir.

Saçları ve Cildi Besler

Melisa yağı veya çayı saçları ve cildi beslemektedir. Melisa çayından elde edilen sıvıyı tonik olarak kullanabilirsiniz. Aynı zamanda bu sıvı ile saçlarınızı yıkarsanız kepeklenme ve dökülmeye karşı saçlarınız güçlenecektir.

Adet Sancılarını Azaltır

Melisa çayının bir özelliği ise ağrıları azaltmasıdır. Adet döneminde yaşanan acı ve ağrı durumunu hafifletir. Ayrıca kramplara karşı da etkilidir. Bunun yanında migren ve aşırı baş ağrısı durumlarında da kullanılmaktadır.

Ağız Sağlığını Korur

Melisa otundan hazırlanmış çay ile gargara yapılması halinde diş aralarındaki atıkları temizler ve diş eti sağlığını destekler. Ayrıca melisa çayının içerisine hindistan cevizi eklenirse ağız içerisindeki yaraları da onarır.

Melisa Otu Zararları Nelerdir?

Melisa otu her ne kadar yararlı bir bitki olsa da aşırı tüketim halinde yan etkiler gösterebilir. Günde 2 fincandan daha fazla tüketilmemelidir. Aksi halde ciltte kızarıklıklar, şişkinlikler, dökülmeler, mide bulantısı, alerji gibi durumlar görülebilir.

Bunun yanında kronik, ciddi bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanmanız gerekiyorsa, hamilelik ya da emzirme durumundaysanız tüketmeden önce doktorunuza başvurmalısınız. İlaç kullanımı sırasında ilaçların etkisini azaltabilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle 1 litre su kaynattıktan sonra içerisine yarım yemek kaşığı kadar melisa otu ekleyiniz. Ardından on dakika kadar demlenmesini bekleyerek melisa otunu süzün. Süzdükten sonra tüketilmeye hazırdır. Dilerseniz içerisine bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

Melisa Otu Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Melisa otu temin etmek için aktarlara başvurabilirsiniz. Bazı durumlarda kapalı paketlerde marketlerde bulunmaktadır. Bunun yanında sallama çay olarak da satılmaktadır. Melisa otunun fiyatı ise diğer bitkilere göre daha pahalıdır. Yaklaşık olarak 25 gr kurutulmuş melisa otunun fiyatı 15 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here