Melisa Otu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
139

Melisa otu bazı bölgelerde oğul otu veya limon otu olarak da anılmaktadır. Çok eski zamanlardan bu yana şifalı bitkiler arasında yer alan melisa otu özellikle sinir sistemini rahatlatmaktadır.

Melisa otu daha çok Akdeniz bölgesinde yetişmektedir. Nane ailesinin bir parçası olan melisa otu beyaz çiçeklere sahiptir ve arılar tarafından çok tercih edilir. Aynı zamanda hafif limon aroması da bulunmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Yaz aylarında melisa otunun beyaz çiçeklerinin içerisinde meyvesi bulunmaktadır. Avusturya yerlileri bu otu ilk keşfettiklerinde çiğ olarak tüketmiştir. Daha sonra ise kurutarak baharat ve çay olarak kullanmışlardır.

Melisa Otunun Faydaları Nelerdir?

Melisa otu genel olarak ruhsal sorunlara karşı etkilidir. Depresyon ve sinirsel hastalıklara karşı melisa çayı tüketilmektedir. Aynı zamanda enfeksiyonlara karşı etkilidir ve vücuttaki iltihabı uzaklaştırır.

melisa-otu

Melisa otu folat, potasyum, kalsiyum, çinko, lif, tanen, A ve C vitaminleri bakımından zengindir. Aynı zamanda yüksek oranda flavonoid içerir ve bağışıklık sistemini destekler.

Uykusuzluk Sorununu Çözer

Eğer uyku problemi yaşıyorsanız ve kronik uykusuzluk sorunuyla karşı karşıyaysanız melisa çayı tüketmenizi öneririz. Melisa otu melotonin hormonunu dengeler ve uyku düzenini sağlar.

Stresi Hafifletir

Günümüzde en çok karşılaşılan sorunlardan bir tanesi de stres ve kaygı sorunlarıdır. Bunun en temel sebebi ise sinir sisteminde oluşan deformasyonlardır. Melisa otu içerisinde bulunan flavonod sayesinde sinir sistemini onarır ve stresinizi azaltır.

Hafızayı Güçlendirir

Sinir sisteminin yanı sıra beyin fonksiyonlarının gelişmesini de sağlar. En çnemli özelliklerinden bir tanesi de hafızayı güçlendirmesidir. Bu yüzden gelişim çağındaki çocukların tüketmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kırkkilit (At Kuyruğu) Otu Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Yaraları İyileştirir

Melisa otu antiseptik özelliğe sahiptir. Başta uçuk olmak üzere vücuttaki yaralara karşı etkilidir. Melisa yaprağı uçuğun bulunduğu yere uygulandığı taktirde yayılmasını engeller ve kısa sürede iyileştirir. Hatta Pek çok uçuk kreminin içerisinde melisa otu bulunmaktadır.

Sindirimi Kolaylaştırır

Melisa otunun bir diğer özelliği ise sindirim sistemine yardımcı olmasıdır. Genellikle aşırı ve ağır yemek sonrasında görülen hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlara karşı melisa çayı tüketimi sizi rahatlatacaktır. Melisa çayının en önemli özelliklerinden bir tanesi de midenin besinleri öğütmesine yardımcı olmasıdır.

Cildi Yeniler

Melisa otu suyu veya yağı cilt sağlığını destekler. Cildin kendini yenilemesini sağlayan melisa otu cildin parlaklığını ve canlılığını arttırır. Melisa otu kaynatılarak elde edilen suyu tonik olarak kullanılabilir. Ayrıca bu su ile saçınızı yıkarsanız kepeklenme, dökülme ve solgun saç gibi sorunların da önüne geçebilirsiniz.

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Kadınlarda adet dönemin sırasında yaşanan ağrı ve sancılara karşı etkili bir yapıya sahiptir. Bu dönemde yaşanan krampları ve ağrıları azaltacaktır. Ayrıca baş ağrıları ve migren gibi sorunlara karşı da kullanılmaktadır.

Adet gününüzün ne zaman olacağını hesaplamak için birçok yöntem vardır. Sitemiz içerisinde yer alan ” adet günü hesaplama ” içeriğini okuyarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Halsizliğe Karşı Etkilidir

Gün içerisinde yaşanan halsizliğin en önemli etkenlerinden bir tanesi de folat eksikliğidir. Melisa otu folat bakımından zengin bir içeriğe sahip olduğu için yorgunluk, halsizlik, kas spazmları gibi sorunlara çözüm olmaktadır.

Melisa Otunun Zararları Nelerdir?

Melisa otu zararlı bir bitki değildir. Hatta ilaç ve kozmetik sanayinde sıkça kullanılmaktadır. Ancak farklı otlarla beraber tüketildiğinde zehirlenme durumu görülebilir.

Bunun yanında sedatif ilaçlar ve tiroid ilaçları kullananların melisa otu kullanmaması gerekir. Aksi halde ilaçlarla etkileşime girebilir. Eğer uyku sorunu ve anksiyete nedeniyle ilaç kullanıyorsanız melisa çayı tüketmemeniz sakıncalı olabilir. Ayrıca dikkat eksikliği için ilaç kullananlar da doktora danışmadan tüketmemelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kereviz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Hamile ve emziren annelerin doktora danışmadan kullanmaması gerekir. Bunun haricinde kurutulmuş melisa otu bir seneden daha fazla süre geçmişse tüketilmemelidir.

Melisa Otu Nasıl Tüketilir?

Melisa otu genellikle çay olarak tüketilmektedir. Melisa çayı hazırlamak için bir litre kaynamış suyun içerisine yarım yemek kaşığı kurutulmuş melisa otu, bir tatlı kaşığı nane ekleyin ve on dakika kadar demlenmeye bırakın. Çayınız demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Eğer tatlandırmak istediğiniz bir çay kaşığı kadar bal ekleyebilirsiniz.

Melisa Otu Nereden Temin Edilir?

Melisa otu çoğu bitki gibi aktarlarda bulunmaktadır. Aynı zamanda çok kullanılan bir bitki olduğu için bazı marketlerde de yer almaktadır. 100 gram melisa otunun fiyatı ise ortalama olarak 15 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here