Mısır Püskülü Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
234

Mısırın ana vatanı Amerika Kıtası’dır. Mısır ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış ve oradan Avrupa’ya yayılmıştır. Ardından Afrika’ya ve daha sonra Anadolu topraklarına kadar gelmiştir.

Mısır yetiştirmesi oldukça kolay, lezzetli, yararlı bir bitkidir. Ayrıca kolay yetiştiği için hemen hemen dünyanın her yerinde görülebilir. Bununla beraber sofraların vazgeçilmez lezzeti haline gelmiştir. Pek çok farklı çeşidi bulunmasıyla beraber unu da yapılmaktadır. Ayrıca mısırın püskülleri tam bir şifa deposudur.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Mısır püskülü vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İdrar yolu, böbrek sorunları, sindirim sistemi, diyabet gibi pek çok hastalığa karşı etkili bir bitkidir.

Mısır Püskülünün Faydaları Nelerdir?

Mısır püskülünün içerisinde bol miktarda C ve K vitamini bulunmaktadır. Ayrıca çinko, bakır, demir ve potasyum gibi pek çok mineral içermektedir. Pek çok hastalığa karşı korumasının yanında sakinleştirici bir etkiye de sahiptir.

misir-puskulu

İdrar Yolu Hastalıklarına Karşı Savaşır

İdrar yolu enfeksiyonu yaşayan kişilerin mısır püskülü tüketmesi faydalı olacaktır. Mısır püskülü etkili bir idrar söktürücüdür bu sayede idrar yolu enfeksiyonlarını temizler ve böbrekteki taşı dışarı atar. Bunun yanında taş oluşumunu da engeller.

Bunun yanında prostat iltihabı olanların şikayetlerini de hafifletecektir. Özellikle böbrek sorunu yaşayanların mısır püskülü tüketmesi gerekir.

Zayıflama Diyetlerinde Kullanılabilir

Mısır püskülü idrar söktürücü bir etkiye sahip olduğundan dolayı vücutta biriken ödemi dışarı atmak için de kullanılmaktadır. Dolayısıyla zayıflamak için diyet yapan kişilerin diyet listesinde yer alabilir.

Regl Dönemine Yardımcı Olur

Mısır püskülü regl dönemine yardımcı olan bir bitkidir. Adet söktürücü özelliğe sahip olduğundan dolayı adet düzensizliği yaşayan kişilerin kullanması tavsiye edilir. Ayrıca adet döneminde yaşanan ağrı ve sancıları da hafifletmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Soğan Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Kemik Sağlığını Destekler

Mısır püskülünün diğer bir özelliği ise kemik hastalıklarını hafifletmesidir. Vücuttaki ödemi dışarı atan bir yapıya sahip olduğundan dolayı, detoks amaçlı kullanılabilir. Bu sayede eklemlerdeki birikintilerin atılmasını sağlar. Böylece gut, artrit, romatizma gibi sorunları hafifletecektir.

Tansiyonu Dengeler

Mısır püskülünün en bilinen özelliklerinden bir tanesi de yüksek tansiyonu düşürmesidir. Mısır püskülü tansiyonu dengeleme konusunda oldukça başarılıdır.

Sinir Sistemini Düzenler

Aşırı stresten dolayı kendisini gergin ve depresyonda hissedenlerin mısır püskülü kullanması tavsiye edilir. Bu bitki günlük sıkıntı ve stresinizi hafifletecektir. Aynı zamanda kronik yorgunluk yaşayanların şikayetlerini azaltacaktır.

Mısır Püskülü Zararları Nelerdir?

Mısır püskülü her ne kadar faydalı bir bitki olsa bile bazı kişilerde yan etkiye sebep olabilir. Polene alerjisi olanların mısır püskülü tüketmemesi gerekir. Çünkü mısırın püsküllerin mısırın büyümesini sağlayan polenleri toplamaktadır. Diüretik ilaçlar kullananların da mısır püskülünden kaçınması gerekir. Aksi halde ilaçlarla etkileşime girebilir. Diyabet ve tansiyon hastaları kullanmadan önce doktora başvurmalıdır.

Mısır püskülü adet söktürücü özelliğe sahip olduğu için hamile kadınların ve emziren annelerin mısır püskülü tüketmemesi önerilir. Aksi halde uterus kasılamlarından kaynaklı erken doğum meydana gelebilir. Bununla beraber anne sütünün kalitesini düşürebilir.

Aşırı tüketim sonucunda kan basıncını önemli ölçüde düşürebilir ve farklı sorunlara yol açabilir. Bu yüzden aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Günde 2 bardak mısır püskülü çayı yeterli olacaktır.

Mısır Püskülü Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle küçük küçük doğranmış olan mısır püsküllerinden bir yemek kaşığı kadar ayırın. Daha sonra bir bardak kaynamış su hazırlayın ve içerisine mısır püsküllerini atın. 15-20 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra süzerek çayınızı tüketebilirsiniz. Mısır püskülü çayını tatlandırmak için içerisine limon dilimi de ekleyebilirsiniz.

Mısır Püskülü Nereden Temin Edilir?

Mısır püskülü satın almanın en doğru yolu semt pazarları olacaktır. Mısır satan kişilerden mısır alırken yanında mısır püsküllerini de rica edebilirsiniz. Satıcılar mısırları satarken püskülünden ayırdığı için size püskülleri de verecektir. Mümkün olduğunca temiz püsküller vermesini rica etmenizde fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Havuç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Çevrenizde semt pazarı bulunmuyorsa aktarlardan kurutulmuş mısır püskülü alabilirsiniz. Kurutulmuş mısır püskülü kapalı paketler içerisinde satılmaktadır. 100 gram mısır püskülünün fiyatı ortalama olarak 10-15 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here