Nane Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
139

Nane, bitkiler arasında kokusuyla rahatlıkla ayırt edilebilen bir bitkidir. En büyük özelliği mide sağlığını destekleyen yapıya sahip olmasıdır. Geçmişte sıkça tıbbi amaçla nane kullanılmıştır.

Nane A vitamini bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bununla beraber kalsiyum, magnezyum, potasyum, folat ve omega-3 içermektedir. İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini dengelemektedir. Uzmanlar her gün nane tüketilmesini önermektedir. Özellikle yoğurtla beraber tüketilmesi halinde mide sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Nane Çayının Faydaları Nelerdir?

Kansızlığı Engeller

Günümüzdeki en büyük yaşanan hastalıklardan bir tanesi kansızlıktır. Uzman kişiler kansızlıkla savaşmak için doğal yöntemlerin kullanılmasını tavsiye etmektedir. Bu yöntemlerden bir tanesi ise nane çayı tüketmektir. her gün taze nane tüketmek günlük vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Toksinleri Atmaya Yardımcı Olur

Sağlıksız bir vücutta farklı bölgelerde ödem oluşumu görülür. Bunu engellemek için nane kullanılabilir. Akşamdan bir şişe suyun içerisine nane ekleyerek sabaha kadar bekletin ve kahvaltıdan önce bir bardak tüketin. Kahvaltı sonrasında bir bardak daha tüketin. Bu sayede vücudunuzdaki toksinler idrar yoluyla atılacaktır.

Nane Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Solunum Yolunu Açar

Nanenin içerisinde rosmanirik asit bulunur. Bu asit ferahlatıcı bir etki yaratmaktadır. Dolayısıyla her mevsimde tüketilerek solunum yolu rahatsızlıklarına karı kullanılmaktadır. Hem solunum yolunu temizler hem de iltihapları engeller.

Sindirim Sistemini Destekler

Yağlı ve karbonhidrat içerikli besinler sindirim sorunlarına yol açmaktadır. Nanenin içerisinde bulunan mentol hazımsızlık sorunları için etkili bir yöntemdir.

Adet Söktürücüdür

Nanenin bir özelliği de adet söktürücü yapıda olmasıdır. Aynı zamanda regl sancılarını ve ağrılarını dindiren bir yapıya sahiptir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Nane Çayının Zararları Nelerdir?

Her ne kadar oldukça faydalı bir bitki olsa bile bazı durumlarda yan etki gösterebilmektedir. Mentol alerjiniz varsa nane çayı tüketmemelisiniz. Bunun yanında gebelerde ve emziren annelerde nane çayı kullanmadan önce doktora danışılmalıdır. Aynı zamanda safra kesesinde taş bulunan kişilerin de nane çayı tüketmeden önce doktora danışması gerekir. Ayrıca bazı durumlarda mide yanmasına sebep olabilir. Böyle bir şeyle karşılaşırsanız nane çayı tüketmeyi bırakmalısınız.

Nane Çayı Nasıl Demlenir?

Bir çaydanlığın içerisine 4 su bardağı klorsuz su ve 2 yemek kaşığı kadar nane koyun ve 5 dakika kadar kaynamaya bırakın. Daha sonra ocağın altını kapatarak on dakika demlenmesini bekleyin ve süzerek tüketin. İsteğe göre limon ve bal ekleyebilirsiniz.

Nane Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Nane pek çok yerde bulunan ve ulaşılması kolay olan bir bitkidir. Hemen hemen her aktarda bulabileceğiniz gibi marketlerde de bulabilirsiniz. Aynı zamanda oldukça uygun bir bitkidir. Yaklaşık olarak 250gr nane 10 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here