Nar Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
181

Taze meyve suyunun sağlıklı olması için ıspanak ve yeşil meyve içermesi gerekmiyor. Sağlıklı bir meyve suyu tüketmek isteyenlere içerisinde 100’den fazla fitokimyasal barındıran nar suyunu öneriyoruz.

Nar başlı başına şifa kaynağı olmasının yanında tamamen nar suyundan oluşan meyve suyu da oldukça faydalıdır. Özellikle kansere karşı etkili bir meyvedir. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirir, doğurganlığı arttırır ve pek çok farklı özelliği bulunmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?

Bu başlık altında sizlere nar suyunun faydalarını adım adım aktaracağız. Nar suyu insan sağlığı için oldukça faydalıdır.

Antioksidan Yapıya Sahiptir

Narın kırmızı renkte olmasının sebebi içerisinde bulunan polifenollerdir. Bu polifenoller güçlü antioksidan yapıya sahiptir. Ayrıca kırmızı şarap ve yeşil çayın üç katı kadar daha güçlü antioksidan yapıya sahiptir. Bu sayede vücuttaki serbest radikalleri temizler ve iltihaplara karşı savaşır.

C Vitamini Deposudur

Nar suyu C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamini ihtyiacınızın %40’dan daha fazlasını karşılayacaktır. Ancak evde hazırlanmış nar suyu veya taze nar tüketimi önerilmektedir. Çünkü pastörize edildiğinde besin değerlerini kaybedebilir.

nar-suyu-nedir

Kansere Karşı Savaşır

Nar suyu kanser hücrelerine karşı da etkili bir yapıya sahiptir. Özellikle prostat kanseri için etkilidir ve ilerlemesini durdurmak için faydalı bir içecektir. Her ne kadar kesin sonuç göstereceğini iddia etmek zor olsa da tüketilmesini tavsiye ederiz.

Alzheimerla Savaşır

Narın antioksidan bakımından güçlü olduğundan bahsetmiştik. Bu antioksidanlar ve yüksek besin içeriği sayesinde alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatabilir ve hafızayı korumak için kullanılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Papatya Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Sindirim Sistemini Destekler

Nar suyu bağırsakta yaşanan iltihapları azaltmak için tüketilebilir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarına karşı mücadele eder.

Adet Söktürücüdür

Narın bir diğer önemli özelliği ise adet söktürücü yapıya sahip olmasıdır. Kadınlarda yaşanan adet düzensizliği durumlarında nar suyu ve nar tüketilebilir. Özellikle anemiye bağlı adet düzensizliklerine karşı etkilidir.

Kalp Sağlığını Korur

Nar, kalp sağlığını destekleyen besinler arasında yer almaktadır. Kalp ve atardamarları koruyan bir yapıya sahiptir. Nar suyu kan akışını iyileştiren bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda kolesterolün artmasını da yavaşlatmaktadır. Ancak kolesterol ilacı ve kan basıncını etkileyen ilaçlar tüketilenlerin kullanmaması tavsiye edilir. Böyle bir durumda doktora danışılması tavsiye edilir.

Kan Basıncını Düzenler

Günlük olarak nar suyu tüketimi sistotik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak genel anlamda ve uzun dönemde kan basıncını düşüreceğini iddia etmek doğru olmayacaktır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Narın içerisinde C ve E vitamini yer almaktadır. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendiren bir yapıya sahiptir. Ayrıca yapılan testlerde antibakteriyel ve antiviral olduğu tespit edilmiştir. Enfeksiyon ve virüslere karşı etkilidir.

Hafızayı Güçlendirir

Yapılan araştırmalar sonucunda narın içerisinde bulunan antioksidanlar, vitaminler ve mineraller sayesinde günlük 250 ml kadar nar suyu tüketmek öğrenme kabiliyetleri ve hafızayı güçlendirir.

Cinsel Performansı ve Doğurganlığı Arttırır

Narın en önemli özelliklerinden bir tanesi kısırlık yardımcısı olmasıdır. Nar, oksidatif stresi azaltmaktadır. Oksidatif stres ise sperm disfonksiyonuna neden olduğu ve kadınlarda doğurganlığı azalttığı görülmüştür.

Nar Suyunun Zararları Nelerdir?

Kolesterol ve yüksek tansiyon ilacı kullananların nar suyu tüketmemesi gerekmektedir. Bu ilaçları kullanan kişiler nar suyu tüketmeden önce kesinlikle doktora başvurmalıdır. Narın şeker oranı ise diğer meyvelere oranla daha yüksektir, bu yüzden diyabet ve obezite hastalığı olanların bu meyveyi tüketmemesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Isırgan Otu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Nar suyu bazı durumlarda şişkinlik ve gaz gibi sorunlara yol açabilir. Ayrıca hamile ve emziren annelerin nar suyu tüketmeden önce doktora başvurması gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here