Papatya Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
146

Papatya çayı ülkemizde en çok tüketilen bitki çaylarından bir tanesidir. Pek çok faydalı yanı bulunan papatya çayı aynı zamanda antioksidan bir içeriğe sahiptir.

Papatya çayının düzenli olarak tüketilmesiyle kalp hastalıkları ve kanser riski minimize edilmektedir. Ayrıca uyku ve sindirim sisteminizi de düzenleyecektir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Papatya Çayının Faydaları Nelerdir?

Bu başlık altında sizlerle papatya çayının faydaları hakkında birkaç bilgilendirmede bulunacağız. Sitemizde birçok bitkisel çay ve bitki hakkında bilgi bulabilirsiniz. Aynı zamanda adet dönemlerinizi daha rahat geçmesini sağlayacak karışımları da öğrenebilirsiniz.

Adet Döneminde Ağrıları Azaltır

Kadınların en temel sorunlarından olan adet ağrıları için en önemli bitkisel çaylardan biride papatya çayıdır. Papatya çayı adet ağrılarına etkisi olan ve ağrıları azaltabilen bir çaydır. Aynı zamanda adet dönemlerinizi daha huzurlu ve stres altında olmadan geçirmenize destek olur.

Uyku Düzeni Sağlar

Papatya çayı uyku kalitesini arttıran bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulunan apigenin isimli antioksidan sayesinde uyku reseptörlerini uyararak insomni gibi kronik uyku sorunlarını çözmenize yardımcı olur.

Yapılan bir araştırmaya göre lohusa kadınların iki hafta düzenli olarak papatya çayı tüketmesi sonucunda uyku kalitesinin arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca uykuyla beraberinde gelen depresyon durumları da azalmıştır.

Papatya çayı uyku problemi yaşayanlar için, uykuya dalmakta zorlananlar ve uyku arasında uyananlar için faydalı bir bitki çayı olacaktır.

Sindirimi Destekler

Papatya çayı sindirim sistemindeki sorunlara çözüm olan ve sindirim sistemini koruyan bir bitki içeriğidir. İçeriğinde bulunan antienflamatuar maddesi sayesinde ishale karşı direnç gösterdiği düşünülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Papatya çayı genel olarak ishal, ülser, mide bulantısı ve gaz sancısı gibi sindirim siteminden kaynaklanan rahatsızlıklardan korunmak için tüketilebilir.

Kansere Karşı Koruyucudur

Papatya çayının en büyük özelliklerinden bir tanesi de içerdiği antioksidanlar sayesinde bazı kanser türlerinden korumaktadır. Böylece kansere yakalanma ihtimalini de düşürmektedir.

Papatya çayının içerisinde bulunan apigenin maddesi sayesinde kanser hücrelerine, özellikle de meme kanseri, sindirim sistemi, deri, prostat ve rahim kanserine karşı etkin koruma sağlamaktadır. Yapılan bir deneye göre haftada 2-6 arasında papatya çayı tüketen kişilerin tiroit kanserine yakalanma ihtimalleri de azalmıştır.

Kan Şekerini Dengeler

Papatya çayı kan şekerini düşürmek için etkilik bir bitki çayıdır. Eğer kan şekeriniz kronik olarak yüksekse papatya içerisinde bulunan maddeler sayesinde pankreas hücrelerinizi hasardan koruyabilirsiniz. Özellikle yemekle beraber papatya çayı tüketildiği zaman kan şekerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Tansiyonu Düzenler

Papatya çayı içerisinde yüksek oranda flavonoid içermektedir. Flavonoid sayesinde yüksek tansiyonu düzenler ve koleströlü kontrol altına alır. Böylece kalp sağlığınızı koruyan bir yapıya sahiptir.

 Papatya çayının diğer faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Anksiyete ve depresyona karşı etkilidir.
  • Deri sağlığını ve dermatolojik sorunlar için etkilidir.
  • Kemik erimesine iyi gelir.

Papatya Çayının Yan Etkileri

Papatya çayı genel olarak tüketilmesinde bir sorun olmayan bitki çayları arasındadır. Ancak kasımpatı ve kanarya otu gibi papatyagiller ailesinde yer alan bitkilere alerjisi olanlar için sorun teşkil edebilir.

Aynı zamanda hamile ve emziren annelerin doktorlarına danışmadan papatya çayı içmesi tavsiye edilmemektedir. Bununla beraber papatya özü içeren kozmetik ürünleri göz ile direkt temas etmesi sonucunda göz iltihabına yol açabilir.

Bunların haricinde papatya çayı genel olarak sağlıklı bir içecektir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle yaklaşık yarım litre kadar su kaynatın. Bir yandan da bir kabın içerisine 2-3 yemek kaşığı kadar kurutulmuş papatya koyun. Daha sonra kaynamış olan suyu papatyaların üzerine boşaltın. Yaklaşık 5 dakika kadar bekledikten sonra papatyaları süzerek çayınızı içebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nane Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Papatya Çayının Nereden Temin Edebilirim? Fiyatı Nedir?

Papatya çayını aktarlardan satın alabilirsiniz. Aynı zamanda büyük marketlerde kurutulmuş papatya çayı bulunabilmektedir. Papatya çayı çok tüketilen bir ürün olduğu için kolay ulaşılabilir bir üründür. Bunun yanında oldukça ekonomik bir çaydır. Bu makaleyi yayınladığımız tarihte ortalama olarak 200gr fiyatı 8-12 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here