Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
153

Rezene, maydanozgiller ailesinin bir parçasıdır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde sağlığınızı korumaktadır. Ayrıca bilgisayar başında çalışan kişilerin göz sağlığını korur ve göz kuruluğunu engeller.

Rezene oldukça hoş bir kokuya sahip olmasıyla beraber yemeklere de eşsiz bir lezzet katmaktadır. Eski çağlardan beri bitkisel ilaç olarak kullanılan rezenenin içerisinde Sodyum, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor bulunurken aynı zamanda A ve C vitaminleri de içermektedir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Rezenenin tohumu ise kabızlık ve gaz sorunlarına karşı etkilidir ve protein bakımından oldukça zengindir. Ayrıca bu tohum yağ, sabun, merhem ve şurup yapımında da kullanılmaktadır.

Rezenenin Faydaları Nelerdir?

Rezene oldukça faydalı bir doğal ve bitkisel bir takviyedir. İnsan sağlığına oldukça fazla olumlu yönde etkisi vardır. Aynı zamanda rezene çayı tüketimi kadınların adet dönemlerinde sıklıkla tükettiği adet sancısına iyi gelen şeyler arasında yer almaktadır.

Tansiyonu Dengeler

Yapılan bir araştırmaya göre çiğ olarak çiğnenen rezene tohumunun tükürükteki nitrit oranını arttırdığı gözlemlenmiştir. Yükselen nitrit daha sonradan kana karışarak kan basıncını yükseltir ve böylece tansiyonunuz dengeler. Ayrıca potasyum oranı yüksek olduğundan dolayı vücuttaki sıvı bileşenleri çoğaltır.

Böbrek Sağlığını Korur

Vücuttaki toksinler dışarı atılmadığı taktirde böbreklerde, bağırsaklarda ve idrar yolunda birikir. Bu toksinlerin birikmesi sonucunda taş, kum ve iltihaplanmalara neden olur. Rezene ise bu oluşumu engelleyen en iyi bitkilerden bir tanesidir.

rezene-cayi

Kansızlığı Önler

Rezenenin toksinleri önleyen yapısından dolayı kandaki hücreleri dengeler. Ayrıca demir eksikliğiyle ortaya çıkan anemi hastalığını da engeller. Doğal yollarla kansızlığın önüne geçmek için rezene kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Havuç Tohumu Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Göz Sağlığını Korur

Özellikle sürekli olarak bilgisayar başında çalışanlar için göz sağlığını korumak önemlidir. Rezene içerisinde bulunan A vitamini sayesinde gözünüzü korur. Aynı zamanda göz kuruluğu ve göz tansiyonu durumlarında kullanılabilir. Göz için rezenekullanacaksanız, demlenmiş rezene çayına ped pamuk batırarak gözlerinize sürebilirsiniz.

Sivilceleri Engeller

Vücuttaki hormonları dengeleyen yapıya sahip olan rezene içerisinde selenyum maddesi bulundurur. Bu sayede sivilce ve akne oluşumunu engeller.

Tokluk Hissi Verir

Gün içerisinde tüketilen bir bardak rezene çayı tokluk hissi vermektedir. Bu yüzden zayıflamak isteyenler rezene çayı tüketebilir. Ayrıca mide asidini dengeleyerek ülser ve reflü gibi sorunları engeller.

Adet Sancılarını Engeller

Adet döneminde yaşanan acılara ve ağrılara karşı etkili bir çözümdür. Aynı zamanda anne adaylarının süt oranlarını da arttırır.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Etkilidir

Rezenenin iltihap kurutucu etkisi bulunmaktadır. Bu sayede ağız ve dişlerdeki bakterileri azaltır. Aynı zamanda ağız kokusunu gidererek balgamla boğazdaki iltihabı temizler.

Uykuyu Yardımcı Olur

Rezenenin önemli özelliklerinden bir tanesi de melatonin hormonunu desteklemesidir. Melatonin hormonunun artması durumunda daha iyi bir uyku çekmenizi sağlar.

Rezenenin Zararları Nelerdir?

Rezene çayının epilepsi hastalarına hiç bir faydası yoktur. İçerisinde bulunan uyarıcı maddeler yüzünden epilepsi hastalarına aksi yönde etki edebilir. Dolayısıyla epilepsi hastalarının kullanmaması gerekir. Bunun haricinde rahim ve meme kanseri yaşayan kişilerin kullanmaması gerekir ve hamilelik döneminde de tüketilmemelidir. Aynı zamanda herhangi bir kanser teşhisi konmuş erkeklerin rezene çayı tüketmemesi gerekir.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle bir bardak kaynar suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar dövülmüş rezene tohumunu ekleyin. Daha sonra demlenmesi için ortalama olarak 5 dakika kadar bekleyin. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here