Soğan Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
140

Soğan, zambakgiller ailesinden gelmektedir. Büyüklük, şekil ve renk olarak pek çok farklı türü bulunmaktadır. Türk mutfağında hemen hemen her salatada ve yemekte yer almaktadır. Antioksidan bir yapıya sahip olan soğan kış aylarında soğuk algınlığı, grip ve öksürük gibi sorunlara karşı oldukça iyi bir silahtır. Ayrıca etkili bir balgam sökücü olan soğan, kalp sağlığını da desteklemektedir.

Tüm bunların yanında mide, bağırsak ve kolon kanserine karşı etkilidir. Diyabetin ilerlemesini engeller ve şeker seviyesini düzenler. Ancak mide sorunu yaşayan kişilerin çiğ soğan tüketmekten kaçınması gerekir.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Soğanın Faydaları Nelerdir?

Kalp Sağlığını Korur

Soğan kolesterolü düzenler, iltihaplanma ile mücadele eder ve böylece kalp hastalığına karşı etkilidir. Enfeksiyon engelleyici özeliği sayesinde yüksek tansiyona ve kan pıhtılaşmasına karşı da kullanılmaktadır.

Kansere Karşı Korur

Soğan, özellikle mide kanseri, prostat kanseri, yemek borusu ve kolon kanseri oluşma riskini azaltır. Ayrıca antioksidan bir yapıya sahip olduğundan dolayı büyümekte olan tümörlerin gelişimini durdurur.

sogan-nedir

Adet Söktürücüdür

Soğanın bir diğer özelliği ise adet söktürücü etkiye sahip olmasıdır. Kadınlarda yaşanan düzensiz adet dönemlerinde tüketilebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Soğan çok iyi bir antioksidandır. İçerisinde 25 farklı antioksidan madde bulunmaktadır. Özellikle kırmızı soğan içerdiği antioksidanlarla bağışıklık sistemini destekler. Bununla beraber bağırsakta bulunan iyi bakterilerin çoğalmasını sağlamaktadır.

Sindirim Sistemini Destekler

Soğan sindirim sistemini de yardımcı olmaktadır. Bağırsaktaki bakterileri dengelemekle beraber bağışıklık sisteminin gelişmesini sağlayan bir probiyotiktir.

Kan Şekerini Düzenler

Yüksek kan şekeri olan kişilerin kan şekerini düzenlemek için soğan kullanılabilir. Diyabet ve prediyabet hastalarının kan şekerini düzenlemekte etkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Maydanoz Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Depresyona Karşı Etkilidir

Soğanlarda bulunan B9 vitamini (folat) depresyon durumunu azaltmak için kullanılabilir. Böylece beyinde serotonin ve dopamin hormonlarının salgılanmasını destekler.

Soğanın Zararları Nelerdir?

Soğan aşırı tüketildiği taktirde alerjik reaksiyonlara, besin zehirlenmesine ve uyuşturucu etkisi sayesinde uyku haline sebep olabilir. Bu yüzden aşırı tüketimden kaçınılması gerekmektedir. Hemoroit (basur) sorunu yaşayan kişilerde kanamayı arttırabilir.

Bunun yanında soğan tükettikten sonra yemek borunuzda yanma hissi yaratabilir. Ayrıca hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi sorunlara da yol açabilir. Bu yüzden mide sorunu yaşayan kişilere tavsiye edilmez.

Soğan Nasıl Tüketilir?

Soğan çiğ veya pişmiş şekilde tüketilebilir. Eğer çiğ soğan tüketecekseniz hemen tüketmeniz gerekir aksi halde zararlı bakteri oluşumuna yol açacaktır. Ayrıca dış katmanlarda flavonoidler daha zengin olduğu için katmanları çok fazla soyulmadan zarlarından ayrılarak etli kısımları sağla bırakılarak tüketilmelidir. Eğer elinizde çiğ soğan kaldıysa odanızın bir bölümüne koyarak hava temizleyici/bakteri öldürücü olarak kullanabilirsiniz. Ertesi gün çöpe atmalısınız.

Soğanın pişmiş haliyle çiğ hali arasında besin değeri olarak pek fazla fark yoktur. Dolayısıyla mide sorunu yaşayanlar pişirerek tüketebilir. Türk mutfağında soğan eksik olmadığı için yemeklerde sık sık kullanılabilir. Bunun yanında salatalarda ve sandviçlerde tercih edilebilir. Genellikle yemeklerin içerisine yağda kavrularak dahil olmaktadır. Kısacası hemen hemen her yemeğin içerisinde soğan kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here