Tarçının Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
174

Tarçının ana vatanı Çin olarak bilinmektedir. Tarçın kelimesi dilimize Fransızcadan gelmiştir ve Çin ağacı anlamını taşımaktadır. Bilindiği gibi daha çok sütlü tatlıların ve bozanın üzerine toz olarak kullanılmaktadır. Tarçın aslında ağaç kabuğudur. Yani normal formu toz olarak kullanılmaz ve pek çok bitki çayının içerisine ilave edilmektedir.

Tarçın insan sağlığı için oldukça etkili bir bitkidir. Şeker hastaları rahatlıkla tarçın kullanabilir. Tarçın manganez, kalsiyum, demir ve magnezyum mineralleri bakımından zengindir. Bunun yanında bol miktarda K vitamini barındırır ve eser miktarda A, C ve B6 vitaminleri bulunur.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Tarçının Faydaları Nelerdir?

Sinir Sistemini Destekler

Florida’da düzenlenen bir araştırma sonucunda tarçının sinir hücrelerini hızlandırdığı, tanıma, hafıza ve görsel hafıza yeteneğinin güçlendiği görülmüştür. Bu özelliğinden dolayı Alzheimer hastalarına etkisi araştırılmaktadır.

tarcin-faydalari

Kolesterolü Düzenler

Yapılan bir deneyde diyabet hastalarına 40 gün boyunca günde bir çay kaşığı kadar toz tarçın verilmiştir. Daha sonra yapılan gözlemlerde ise bu kişilerin kandaki trigliserid ve LDL (kötü kolesterol) değerlerinin düştüğü gözlemlenmiştir. Dolayısıyla kötü kolesterole sahip olan kişiler rahatlıkla tüketebilir.

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Tarçın yüzyıllardır adet kanamaları ve sancıları için kullanılmıştır. İçerisinde yoğun miktarda bulunan kalsiyum ve kas gevşetici etkisiyle adet sancılarını hafifletmektedir. Aynı zamanda doğal ağrı kesici olarak da kullanılmaktadır.

Adet dönemiyle ilgili yardımcı olabilecek diğer tüm bitkilere ve çaylara sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz. Adet söktürücü bitki ve çaylar hakkında her şey sitemizde.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Diyabete İyi Gelir

Tarçının en çok kullanılma sebebi, şeker ve diyabet hastalığına karşı etkili bir bitki olmasıdır. Tarçın kandaki şeker miktarını düşürür ve insülin etkisini arttırır.

Zayıflamak İçin Kullanılabilir

Yapılan araştırmalar sonucunda tarçının sindirimi yavaşlattığı görülmüştür. Sindirim sistemi yavaşladığından dolayı tokluk hissi artacaktır. Böylece yemek tüketiminiz de azalacaktır. Aynı zamanda lif bakımından zengin olduğu için tokluk hissini de yaratmaktadır.

Kalp ve Damar sağlığını Destekler

Tarçın kanı inceltici bir yapıya sahiptir. Bu sayede kan dolaşım hızı artar ve tansiyon düşer. Aynı zamanda kanda plakaların oluşmasını engeller ve böylece kalp krizi, felç riskini azaltır. Özellikle daha önceden kalp krizi geçirmiş kişilere önerilmektedir.

Kolon Kanserine Karşı Etkilidir

Tarçının lif ve kalsiyum bakımından zengin olduğuna değinmiştik. Yoğun lif ve kalsiyum, safra tuzunun dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede safra tuzundan kaynaklanan kolon kanseri riskini azaltır.

Kemikleri Güçlendirir

Tarçın, kalsiyum deposu olan bir bitki olduğu için kemik sağlığı için önemlidir. Tarçının kemik erimesini yavaşlattığı ve kemik hasarını azalttığı bilinmektedir. Bu özelliğinden dolayı kemik ağrısı yaşayan yaşlıların ve gelişim çağındaki çocukların kullanması önerilir.

Sivilceleri Engeller

Tarçın antibakteriyel ve antibiyotik özelliğe sahiptir. Bu özellikleri sayesinde sivilce ve siyah noktalara karşı kullanılmaktadır. Ancak bu amaçla kullanılacağı zaman maske olarak kullanılmalıdır. 1 çay kaşığı kadar toz tarçını, 3 çay kaşığı bal ile karıştırınız. Daha sonra bu karışımı yüzünüze uygulayıp 1-2 saat kadar bekleyin. daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. 1 hafta kadar kullanıldığı taktirde etkisi görülecektir.

Sindirim Sistemini Destekler

Tarçın içerdiği bol lif sayesinde bağırsakları çalıştırmaktadır. Ayrıca yağ yakımını hızlandıran bir yapıya sahiptir. Ayrıca yemekten önce ve yemek sırasında tarçın tüketilmesi midedeki rahatsızlıkların yaşanmasını engelleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üvez Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Kış Hastalıklarına Karşı Korur

Tarçın grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı etkili bir yapıya sahiptir. Özellikle zencefille tarçını karıştırıp çay hazırlandığı taktirde kış hastalıklarını engelleyecektir.

Tarçının Zararları Nelerdir?

Tarçın her ne kadar şifa deposu olsa bile bazı durumlarda kullanılmaması gerekir. Ülser hastalarının tarçın tüketmesi sakıncalıdır. Bunun yanında hamile ve emziren anneler aşırı tüketimden kaçınmalı ve doktor kontrolünde kullanmalıdır. Aynı şekilde karaciğer hastalığı ve şeker hastaları doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Tarçının cilde iyi geldiğinden bahsetmiştik. Ancak, alerjisi olan kişilere farklı sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden kullanmadan önce cildinizin küçük bir bölgesinde denemenizi öneririz.

Ameliyat olacak kişilerin ameliyattan 2 hafta önce tarçın kullanımını bırakması gerekmektedir. Son olarak tarçın küçük çocukların solunum yollarını tıkayabilir. Bu yüzden çocukların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Hatta ne yazık ki geçmiş senelerde bu sebepten hayatını kaybeden bir çocuk bilinmektedir.

Tarçın Nasıl Tüketilir?

Tarçın keklerde, pastalarda, tatlılarda, yemeklerde ve çayda kullanılabilir. Türk mutfağının bir parçası olan tarçın sürekli olarak kullanılmaktadır. Demlediğiniz çayın içerisine bir tarçın kabuğu atarak tüketebilirsiniz yada tarçın aroması hoşunuza gitmezse sıcak sütün içerisine ekleyebilirsiniz. Sıcak sütün içerisinde tüketecekseniz bir çay kaşığı kadar toz tarçın veya bir kabuk tarçın eklemeniz yeterli olacaktır. Tarçının aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.

Tarçın Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Tarçın, sıkça karşılaşılan bir bitkidir. Özel aroması ve kokusuyla genellikle mutfaklarımızda bulunmaktadır. Çok tüketilen bir ürün olduğu için çoğu markette bulunmaktadır. Bunun yanında aktarlardan da satın alınabilir. Tarçın için ortalama bir fiyat belirlemek gerekirse 1 kilosu yaklaşık olarak 30-40 lira arasında değişmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here