Tarhun Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

0
157

Tarhun otu, papatyagiller ailesinde yer alan bir bitkidir. Menşei Sibirya olan tarhun otu ince uzun yapraklara, kesin bir kokuya ve açık yeşil renge sahiptir. Ülkemizde ise daha çok Ankara, Erzurum, Bayburt, Gaziantep ve Şanlıurfa bölgelerinde bulunmaktadır.

Tarhun otu Fransa mutfağında sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca ejder otu, yeşil altın ve dargun gibi isimler de verilmektedir. Peki tarhun otunun faydası nedir? Tarhun otu hakkında bilgi edinmek için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Tarhun Otunun Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemini Destekler

Sindirim salgılarını destekleyen bir yapıya sahiptir. Bu sayede sindirim sistemini düzenler ve sindirime yardımcı olur. Ayrıca mide ağrıları için etkili bir yöntemdir.

Bunun yanında mide ve bağırsak gazları için iyi bir gidericidir. Ayrıca yemekten sonra görülen şişkinlikler için de kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında idrar söktürücü özelliğe de sahiptir.

tarhun-cayi

Regl Ağrılarını Dindirir

Tarhun otu kadınların adet döneminde karşılaştığı acıları ve ağrıları dindirmektedir. Eğer bu dönemlerde yoğun sancı yaşıyorsanız tarhun otu kullanmanızı tavsiye ederiz.

Ödem Söktürür

Tarhun otunun diğer faydalarından bir tanesi de ödem söktürücü yapısıdır. Vücudunuzun farklı bölgelerinde bulunan tuz ve suyu dışarı atmanıza yardımcı olur.

Ağız Kokusunu Engeller

Tarhun otunun en belirgin özelliklerinden bir tanesi de kokusudur. Tarhun otunun hoş kokusu sayesinde ağız kokularını engellemek için de kullanılmaktadır.

İltihaplara Karşı Etkilidir

Tarhun otu aynı zamanda antiseptik özelliği sahiptir. Bu sayede vücudunuzda bulunan mikroplara karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda çay olarak tüketildiği taktirde diş ve diş eti sorunlarına karşı savaşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Rezene Çayı Faydaları Nelerdir? Nasıl Hazırlanır?

Stresi Azaltır

Tarhun otu sinir sistemini de düzenlemektedir. Günlük hayatınızda yaşadığınız sorunlardan uzaklaşmak için tarhun otu kullanabilirsiniz. Bu sayede uykusuzluk ve stres gibi durumlara karşı etkilidir.

İştah Açıcı

Tarhun otu iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. Bu yüzden kilo alamayan kişilerin tarhun otu kullanması tavsiye edilmektedir.

Tarhun Otunun Zararları Nelerdir?

Tarhun otu doğru kullanım şartlarında herhangi bir sorun yaratmamaktadır. Eğer aşırı tüketilirse sindirim ve boşaltım sistemlerine zarar verebilir. Dolayısıyla kullanmadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Hamile ve emziren kadınların hekim onayı dahilinde kullanması önerilmektedir.

Tarhun Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Tarhun çayı hazırlamak için öncelikle bir bardak su kaynatmanız gerekiyor. Kaynamış suyun içerisine bir çay kaşığı kurutulmuş tarhun otu eklemelisiniz. Daha sonra üstünü kapatarak 5 dakika kadar demlenmeye bırakınız. Ardından tarhun otunu süzüp tüketebilirsiniz.

Tarhun Otu Nereden Temin Edilir? Fiyatı Nedir?

Tarhun otunu aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Tarhun otu diğer bitkilere göre biraz daha pahalı bir bitkidir. 100gr tarhun otu yaklaşık olarak 15 lira civarındadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here