Üvez Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
154

Üvez meyvesi gülgiller ailesinde yer almaktadır. Bilimsel adı ise sorbus aucuparia olarak anılmaktadır. Bu meyve ülkemizin daha çok kuzey kısımlarında görülmektedir ve olgunlaştığı zaman tüketilebilmektedir.

Üvez meyvesinin ağacı az miktarda su ile gelişebilmektedir. Oldukça ufak meyvelere sahip olan bu ağaç dikkat çeken meyveleriyle büyüleyici durmaktadır. Aynı zamanda kumsal alanlarda bulunan park ve bahçelerde yetiştirenler de bulunmaktadır. Ayrıca bu ağacın gövdesi oldukça serttir. Dolayısıyla endüstriyel olarak gövdesi kullanılmaktadır. Daha çok baston ve gemi direği gibi direnci yüksek olması gereken malzemelerde kullanılmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Üvez Meyvesinin Faydaları

Üvez meyvesinin içerisinde bol miktarda fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, bakır ve manganez bulunmaktadır. Aynı zamanda karoten bakımından zengindir.

uvez-meyvesi

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Üvez meyvesi C vitamini bakımından zengin bir meyvedir. Dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyen bir yapıya sahiptir. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde soğuk algınlığı, nezle, öküsürük gibi hastalıklara karşı etkili olacaktır.

Kanserle Savaşır

Üvez meyvesi antioksidan bir yapıya sahiptir. Bu yüzden kanser hücreleriyle savaşmaktadır. Kanserden korumasının yanında gelişmekte olan kanser hücrelerinin büyümesini de engellemektedir.

Cilt Sağlığını Korur

Üvez meyvesinin içerisinde bulunan antioksidanlardan bazıları sorbik asit ve askorbik asittir. Bu antioksidanlar cilt sağlığınızı korumak için çalışacaktır.

Sindirim Sistemini Güçlendir

Üvez meyvesi lif bakımından da güçlü bir bitkidir. Bu sayede sindirim sistemini desteklemektedir. Oluşan hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi sorunlara karşı etkili bir yöntemdir.

Göz Sağlığını Korur

Üvez meyvesinin içerisinde karoten ve glokom bulunmaktadır. Bu sayede hem görme yeteneğinizi korur ve geliştirir hem de göz tansiyonuna karşı savaşır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Havuç Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Üvez meyvesinin bir diğer faydası ise kadınlarda yaşanan adet dönemindeki ağrılar ve sancılara karşı iyi gelmesidir. Üvez meyvesi tüketildiği taktirde ağrılar hafifleyecektir.

Böbrek Sağlığı İçin Önemlidir

Üvez meyvesi idrar yolları için de etkilidir. Safra taşı ve iltihabı için kullanılmaktadır. Böbrek yollarında oluşan kum, taş ve iltihap sorunlarında ve böbrek sağlığını desteklemede oldukça yeteneklidir.

Üvez Meyvesinin Zararları

Üvez meyvesi dozunda tüketildiği taktirde herhangi bir yan etki veya zarar göstermeyecektir. Ancak aktarlardan kurutulmuş üvez meyvesi alınırken dikkatli olunması gerekir.

Alerjik reaksiyonlar gösterebilecek kişilerde sorunlara yol açabilir. Bu yüzden kullanırken dikkatli olunmalıdır. Her ihtimale karşı üvez meyvesi tükettiğinizde vücudunuzda şişlik, kızarıklık gibi sorunlar görülürse doktora başvurmanız gerekir.

Tüm bunların yanında hamile ve emziren annelerin kullanmadan önce doktora başvurması tavsiye edilir. Ayrıca her zaman için kararında tüketilmelidir.

Üvez Meyvesi Nasıl Tüketilir?

Üvez meyvesi dalından kopartılıp tüketildiği taktirde ağızda buruk bir tat bırakacaktır. Aynı zamanda sert bir meyve olduğu için tüketmesi hoş gelmeyebilir. Bu yüzden dalından kopartıldıktan ortalama 10 gün sonra tüketilmesi gerekmektedir. Bu süre içerisinde olgunlaşacaktır.

Bu süre içerisinde kahverengileşip kuru üzüm kıvamına geldiğinde olgunlaştığı anlaşılmaktadır. Bu duruma geldikten sonra çiğ olarak tüketilebilir. Ancak aşırı tüketimi vücudunuzda farklı sorunlara yol açabilir.

Üvez meyvesi pişirilerek tüketilebileceği gibi çay olarak da tüketilebilir. Kaynar suyun içerisine atılan kurutulmuş üvez meyvesi 2-3 dakika kadar demlendikten sonra tüketilebilir.

Adet söktürücü özelliği bulunan bitkiler ve çaylar hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi takip edin. Sitemizde adet dönemleriniz için gerekli bilgiler, ağrılara iyi gelen şeyler ve daha birçok konuda bilgi yer almaktadır. https://adetsokturucucay.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here