Yulaf Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
1089

Yulaf özellikle spor yapan kişiler tarafından sıkça kullanılmaktadır. Sağlıklı yaşam, ideal kilo, kilo vermek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilebilir. Bunun yanında pek çok faydası bulunmaktadır. Kahvaltıda yulaf tüketimi günlük karbonhidrat ve protein ihtiyacının bir kısmını karşılayacaktır.

Yulafın en önemli içeriği ise lif bakımından zengin olmasıdır. Lif tüketimi vücuda hem sağlık hem de enerji olarak geri dönmektedir. Bunun yanında yulafın içeriğinde pek çok vitamin, mineral ve bileşen bulunmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Yulafın Faydaları Nelerdir?

Yulaf içerisindeki mineralleriyle sağlıklı yaşam sunmaktadır. Tam anlamıyla mineral deposu olan yulafın içerisinde; Tiamin,riboflavin, niasin, folat, B6 vitamini, fosfor, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, sodyum ve bakır bulunmaktadır.

Sindirimi Kolaylaştırır

Lif bakımından zengin olan yulaf bu sayede sindirim sistemi fonksiyonlarına yardımcı olur. Yulaf düzenli olarak tüketildiği taktirde mide ve bağırsak sorunlarına karşı koruyucu özellik taşıyacaktır. Aynı zamanda kabızlık, şişkinlik ve hazımsızlık sorunlarına karşı oldukça etkilidir.

yulaf-nedir

Sinir Sistemini Destekler

Yulaf vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını karşıladığı için sağlıklı bir vücut sunmaktadır. Güne bir kase yulaf, bal ve süt karışımıyla başlayanlar oldukça yeterli bir kahvaltı yapmış olacaktır.

Sağlıklı bir vücuda sahip olan kişiler sinir sistemlerinin de güçlü olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla yulaf tüketimi stresin azalmasına, depresyona ve depresif düzşüncelere karşı iyi gelecektir.

Uykuyu Düzenler

Yulaf ruh sağlığına olumlu etkide bulunduğu için uyku düzenini de olumlu yönde etkiler. Uyku sorunu çekenlerin geceleri bir yemek kaşığı kadar yulafla beraber, bir çay bardağı süt veya 3 yemek kaşığı kadar yoğurt tüketmesi tavsiye edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Üvez Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Adet Dönemine Yardımcı Olur

Kadınlarda aylık olarak görülen adet döneminde yaşanan ağrı ve şikayetleri azaltmak için etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda bu dönemde yaşanan konsantrasyon bozuklukları ve unutkanlık gibi sorunlara karşı da etkilidir.

Kas ve Kemik Sağlığını Destekler

Yulafın içerisinde demir, kalsiyum ve magnezyum gibi önemli mineraller yer almaktadır. Bu yüzden hem gelişme çağındaki çocuklar için hem de kilo vermek isteyen yetişkinler için kullanılması önerilmektedir. Çünkü yulaf kemik ve kas gelişimini hızlandırmasıyla beraber kas erimesi ve kemik incelmesi gibi sorunlara karşı da etkilidir.

Sigara ve Alkol Bağımlılığını Azaltır

Sigara ve alkol bağımlısı kişilerin yulaf tüketmesi önerilmektedir. Bağımlı olunan madde tüketilmek istendiğinde bir yemek kaşığı yulaf ve süt tüketimi isteğinizi azaltacaktır. Ancak, yulaf tüketen biri sigara ve alkolü kesinlikle bırakacak gibi bir cümle kurmak yanlış olacaktır.

Yulafın Zararları Nelerdir?

Yulaf oldukça faydalı bir besin olmasının yanında aşırı tüketim sonucunda sorunlar meydana gelebilir. Bunlardan bir tanesi ise sindirim sisteminde oluşacak tahribatlardır. Günde 1-2 dolu yemek kaşığı kadar yulaf tüketimi yeterli gelecektir.

Sindirim sistemi için ilaç kullananların ve salık sorunları olanların yulaf tüketmeden önce doktora danışması gerekmektedir. Aynı şekilde hamile ve emziren anneler doktor gözetiminde tüketmelidir. Bunun yanında yulafa alerjisi olan kişilerde sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden dikkatli kullanılmalıdır.

Yulaf Nasıl Tüketilir?

Yulafın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Tüketimi en kolay olan türü ise marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz yulaf ezmesi olacaktır. Yulaf ezmesi tüketmeye hazır bir şekilde satılmaktadır. Bu yulafı sütle veya yoğurtla karıştırarak tüketebilirsiniz. Bunun yanında sütle haşlayabilirsiniz veya çiğ olarak tüketebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here