Zerdeçal Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

0
138

Zerdeçal çok eski zamanlardan bu yana sağlıklı bir baharat olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yemeklere tat katmak için de kullanılmaktadır. Zerdeçalın bir diğer ismi ise Hindistan safranı olarak bilinmektedir. Besin değeri olarak oldukça zengin olan zerdeçal içerisinde potasyum, demir, manganez, B6 vitamini, C vitamini içermektedir.

Antik çağlardan bu yana şifa niyetine kullanılan zerdeçal günümüzde gıda sektöründe yemeklere lezzet katmak için kullanılmaktadır. Bunun yanında cilt sağlığına iyi geldiği için kozmetik sektöründe de kullanılmaktadır. Bunun yanında mide bulantısı, mide ağrısı, kabızlık, safra kesesi hastalığı, kolesterol ve bağırsak hastalıklarına karşı sıkça kullanılmaktadır.

OrgTeaOrgTea Adet Söktürücü Çay Satın Al

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Vücudun Kendini Korumasını Sağlar

Kronik inflamasyonla (zararlı maddelere karşı mücadele) mücadele etmek oldukça önemlidir. Bunun için içerisinde anti-enflamatuar bulunan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Zerdeçal ise son derece güçlü bir anti-enflamatuardır. Hatta bazı araştırmalara göre zerdeçalın ilaçlar kadar etki ettiği görülmüştür.

zerdecal

Bağışıklığı Güçlendirir

Zerdeçal aynı zamanda müthiş bir antioksidandır. Vücutta bulunana serbest radikallerin atılmasında rol oynar ve böylece vücudun direncini arttırır. Zerdeçal, serbest radikalleri nötralize edebilen güçlü bir antioksidan kaynağıdır.

Kalbi Korur

Kalp hastalığının oluşmasını sağlayan pek çok etken vardır ve bunlar uzun seneler boyunca araştırılmaktadır. Bazı gıdalar ise besin değerleri sayesinde kalp sağlığını olumlu yönde etkilemektedir. Bunlardan bir tanesi de zerdeçaldır. Zerdeçal, kan pıhtılaşmasını, kan basıncını ve diğer faktörleri düzenlemektedir.

Kansere Karşı Korur

Zerdeçalın içerisindeki aktif maddelerden bir tanesi de curcumindir. Curcumin kanserle savaşan bir bileşiktir. Bu sayede zerdeçal pek çok kanser türüne karşı koruyucu etkiye sahiptir. Özellikle ağız, meme, lösemi, kolon, akciğer, prostat, beyin, pankreas kanserlerine karşı etkilidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dereotu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Tüketilir?

Depresyona Karşı Etkilidir

Zerdeçalın depresyona karşı etkili olduğu yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Ayrıca antidepresan özelliği göstermektedir.

Adet Söktürücü Etkisi Bulunur

Kadınlarda bazı dönemlerde adet düzensizliği meydana gelmektedir. Bu dönemlerde zerdeçal kullanılarak düzen sağlanabilir. Zerdeçalın adet söktürücü özelliğinden faydalanmak için zerdeçal çayını yoğurda karıştırarak tüketebilirsiniz.

Kolesterol ve Tansiyonu Düzenler

Zerdeçal kan şekerini ve tansiyonu dengelemektedir. Aynı zamanda kolesterol seviyesini dengede tutar. Kalp ve damar sorunlarının oluşmasını da engellemektedir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Ağır bir yemek sonrası meydana gelen hazımsızlık, şişkinlik ve gaz gibi sorunlara karşı zerdeçal kullanılabilir. Aynı zamanda kabızlık sorununa karşı da etkilidir.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir?

Zerdeçal baharatlara karşı alerjisi olan kişilerde mide sorunların yol açabilir. Aşırı tüketim sonucunda kusma ve kalp çarpıntısı görülebilir. Ayrıca aspirin ve warfarin gibi ilaçlar tüketenlerin, kanama bozukluğu yaşayanların zerdeçaldan uzak durması gerekir. Bunun yanında yeni ameliyat olmuş kişilerin bir süre kadar kullanmaması gerekir. Karaciğer hastalarının ise doktora danışarak kullanması gerekmektedir.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal dünya üzerinde pek çok bölgede farklı isimlerle anılmaktadır. Hindistan, orta Amerika ve Asya bölgelerinde yetişen zerdeçal yemeklerde sıkça kullanılmaktadır. Zerdeçal kullanıldığı taktirde yemeklere koku, tat ve renk katmaktadır. Bunların yanı sıra çay ve su şeklinde tüketilebilir. Ayrıca bir bardak süte biraz zerdeçal tozu ve bal karıştırarak içebilirsiniz. Zerdeçalı istediğiniz yemeklere baharat olarak ekleyebilirsiniz. Genel olarka patates, omlet, kök sebzeleri ve pirinç pilavında kullanılmaktadır.

Adet dönemlerine iyi gelen ve sancılara çözüm olabilecek bitkisel çaylar ve kürler için sitemizi takip edin. Adet dönemlerinizi erkene çekebilecek adımlar için buraya tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here